szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Romániában 16 700 csődeljárás indult az első hét hónapban, 70 százalékkal több, mint a tavalyi első hét hónapban, ezt közölték a román csődgondnokok szövetségében (UNPIR).

A legtöbb eljárás a kiskereskedelemben kezdődött, ezt követte az ingatlanágazat, az építőipar és a textilipar.
A megkezdett csődeljárások negyede Bukarestben és Konstancában (Constanta) volt.

Románia hazai összterméke (GDP) a második negyedévben - folyó áron szezonális kiigazítással 120,4 milliárd lej (7793 milliárd forint) -, 1,1 százalékkal kisebb volt az első negyedévinél, és 8,7 százalékkal maradt el a tavalyi második negyedévitől, amint a román statisztikai hivatalban közölték szintén kedden. Az adatokat kissé javították a korábbi hivatalos becslésben szerepelt mínusz 1,2 százalékhoz, illetve mínusz 8,8 százalékhoz képest.

Az első negyedévben negyedévről negyedévre 4,6 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest 6,2 százalékkal teljesített kevesebbet a román gazdaság.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a román GDP az idén akár 8,5 százalékkal csökkenhet. Romániában a tavalyi harmadik negyedévben kezdődött a visszaesés negyedéves összehasonlításokban, illetve éves összehasonlításokban a tavalyi utolsó negyedévben, ennek ellenére a hazai össztermék tavaly évi átlagban még 7,1 százalékkal nőtt, tavalyelőtt 6,2 százalékkal bővült.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

A csődtörvény nem oldja meg a hitelezők problémáit

A szeptember 1-től hatályos új csődtörvény kimondott célja az, hogy vonzóbbá tegye a csődeljárást mind a bajba jutott adósok, mind a hitelezői szemében, A felszámolás elkerülése a legtöbb érintett szempontjából mindenképpen szerencsés, a hatékony követeléskezelés már a szerződéskötés napja előtt célszerű gondoskodniuk a vállalkozásoknak.