Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A forint ott folytatta szerdán, ahol kedden abbahagyta; egy euró háromnegyed tizenegykor 271,2 forintot ért. A dollárt 183,2 forinton, a svájci frankot 179,3 forinton jegyezték szeptember 23-án háromnegyed tizenegykor a bankközi devizapiacon.
„Érdekes, hogy mennyire megoszlik a nagy elemzők véleménye a magyar (és lett, meg izlandi) helyzetről” – fejtette ki Márvány Zsolt, a Commerzbank értékesítési vezetője szokásos „Tízórai” elemzésében. A korábbi londoni hiperoptimisták után tegnap a Moody’s nyilatkozata a másik oldalon pengette a húrokat, feszegetve a kérdést, hogy valóban minden rendben van-e errefelé, és hogy valóban véget ért-e itt is a válság, vagy csak egy nagyon törékeny stabilizálódásforma valamivel állunk szemben. Valószínűleg ők is őrlődnek a gyenge makrogazdaság és a javuló globális hangulat malomkerekei között, előbbi negatív hatását a legutóbbi évtizedekben az utóbbi ellensúlyozni tudta, így érthető a zavarodottság – szűri le a tanulságot Márvány Zsolt.
„Továbbra is csend honol a devizapiacon, egyre nyomasztóbb és fojtogatóbb. A kellemes, csendes nap egészen a FED esetleges meglepő nyilatkozatáig tarthat majd, bár vannak kétségeink azt illetően, hogy olyasmit tudna mondani Ben Bernanke, amitől érdemi változás áll be a hangulatban, de legalábbis a házunk táján” – írja a Commerzbank szakembere.
Sörös Csaba, a Takarékbank elemzője viszont arról beszélt, hogy a forint a várakozásoknak megfelelően stabil maradt az euróval szemben a hét eddigi részében, s a 270-273-as sáv volt irányadó. Szerda reggel, a vártnál rosszabb magyar kiskereskedelmi forgalmi adat ellenére sem gyengült a hazai deviza, jelenleg 271 fölött valamivel járnak a jegyzések a közös devizához képest. A dollárral szemben természetesen folyamatosan erősödik a forint, ahogy a zöldhasú ezzel párhuzamosan gyengül, minden más főbb devizával szemben – írja az elemző.
A hét későbbi részében is az előbbi sávot tartjuk irányadónak, amennyiben a ma végződő FOMC ülésen, vagy a csütörtöktől kezdődő G20-as csúcson nem történik bármilyen irányú meglepetés. Annak ellenére, hogy a részvénypiacok – magyar, régiós, nemzetközi – folyamatosan rallyznak a magyar állampapír-aukciókat rendre túljegyzik, esik a másodpiaci hozamgörbe, a forint nem tud 270 alá erősödni az euróval szemben az utóbbi időben. Ez a Takarékbank szakembere szerint a „vége a recessziónak, minden pozitív” szcenárió erőtlenségét is jelzi, a befektetők továbbra is bizonytalanok és nem akarnak az eddigieknél nagyobb kitettséget vállalni a régiós (deviza) piacokon.
Másrészről ezt nem értékeljük problémának, hiszen az exportorientált magyar gazdaságnak nem lenne előnyös egy 260, vagy az alatti euró-árfolyam – jegyzi meg Sörös Csaba.
Ecoline
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Értékes ingatlanokat készül eladni az állam; elkészült az EU új költségvetésének terve; megtaláltuk, hogyan jutott el két nap alatt hatmilliárd forint a Kelenföldi Erőműből az olaszországi villát megvásárló céghez. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Az USA közéletének legnagyobb sztorija végzetes is lehet az amerikai elnök számára.
A zenészek nem küldhetik azt az üzenetet, hogy nem érdekli őket, mi történik az országban, ahol játszanak – ezzel magyarázta Schiff András, hogy nem lép fel az Egyesült Államokban.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke szerint a kormánynak csak kósza ötletei vannak.