szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A francia kormány az eddig tervezett 7,5 százalékról 8,2 százalékra módosította az idei GDP-arányos államháztartási hiányt.

"A gazdaságélénkítés ára a súlyos államháztartási deficit, ami idén eléri a 140 milliárd eurót, azaz a GDP 8,2 százalékát - mondta Francois Fillon miniszterelnök a Journal du Dimanche című vasárnapi lapnak adott interjúban. A kormányfő szerint 2010 ezzel szemben már a gazdasági növekedés beindulásának éve lesz, a hiány 115 milliárd euróra lesz csökkenthető. Fillon jelezte: jövőre is folytatódik az állami munkahelyek számának csökkenése a minden második nyugdíjba vonuló közalkalmazott státuszának megszüntetésével, ami 33 ezer állást fog érinteni.

A költségvetés rendbetételéhez a kormány a lakosságtól is erőfeszítéseket vár el, elsősorban az egészségügy területén: a kórházi napidíj a jelenlegi 16-ról 18 euróra emelkedik, és egyes új gyógyszerek nem kapnak társadalombiztosítási támogatást.

Ezzel párhuzamosan a gazdaságösztönző program számos intézkedését 2010-ben is megőrzi a kormány, így például az autópiac támogatására elindított roncsprémiumot, bár annak összegét a jelenlegi ezerről 700 euróra csökkenti januárban, majd ötszázra júniusban.  

A munkanélküliség csökkentése érdekében a munkahelyteremtő vállalkozások jövőre is felmentést kapnak az iparűzési adó alól, amely 6 milliárd euróba fog kerülni a francia költségvetésnek.  A miniszterelnök a jövő évi költségvetési tervezetet "zöld büdzsének" nevezte az úgynevezett szénadó bevezetése és a környezetbarát lakások építése esetén biztosított adókedvezmények miatt. "Jövőre csak egyet tehetünk: stabilizáljuk az állami és szociális kiadások deficitjét, de 2010-ben meg fogunk szavaztatni egy olyan törvényt, amely több évre előírja majd az államháztartási hiány csökkentését" - tette hozzá Fillon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az IMF figyelmeztette Franciaországot

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn figyelmeztette a francia kormányt, hogy "a recesszió ára és a költségvetési ösztönzés költsége minden bizonnyal jelentősen rontani fogja az eddig is nagy adóssággal terhelt államháztartás kilátását középtávon".