szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ipari termelői árak augusztusban az előző havihoz képest 0,5 százalékkal csökkentek, míg tavaly augusztushoz viszonyítva 4,6 százalékkal nőttek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az ipar belföldi értékesítési árai 2009 augusztusában az előző havihoz képest 0,2, a 2008 augusztusival összehasonlítva pedig 0,9 százalékkal mérséklődtek. A KSH adatai szerint augusztusban az ipari exportértékesítés árai a 2009. júliusinál 0,7 százalékkal alacsonyabbak, a tavaly ilyenkorinál 8,4 százalékkal magasabbak voltak.

A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai 1,3 százalékos növekedés és ugyanilyen mértékű csökkenés között alakultak, és augusztusban átlagosan 0,1 százalékkal maradtak el a júliusitól. A kőolaj-feldolgozásban 1,3, a járműgyártásban 1 százalékkal nőttek, míg a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban, az egyéb feldolgozóipar és javításban, a villamosberendezés-gyártásban, valamint a textil- és bőriparban fél százalék alatti mértékben nőttek.

A számítógépgyártásban 1,3 százalékkal, az élelmiszeriparban 0,8 százalékkal, a többi feldolgozóipari ágazatban 0,1 és 0,7 százalék között mérséklődtek a belföldi értékesítési árak. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai augusztusban 0,3 százalékkal alacsonyabbak voltak a júliusinál.

Forrás: MTI-eco

Éves összehasonlításban - a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve - a legnagyobb mértékben a járműgyártás (6 százalék), az egyéb feldolgozóipar és javítás (4,1 százalék), valamint a gumi-, műanyag- és építőanyag-ipari (3,1 százalék) ágazatokban emelkedtek az árak, míg az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő élelmiszeriparban pedig az előző évi szinten alakultak.

A 2008. augusztusihoz viszonyítva 14,9 százalékos árcsökkenést regisztráltak a kőolaj-feldolgozásban. Kisebb mértékben mérséklődtek az árak a kohászat, fémfeldolgozásban (4,4 százalék), a vegyianyag-, -termék-gyártásban (2,2 százalék), valamint a textil- és bőriparban (2,1 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 0,3 és 3,0 százalék között alakult.

A feldolgozóipar egészében az elmúlt 12 hónap alatt 2 százalékkal estek vissza az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 2,1, a víztermelés, -kezelés, -ellátásé pedig csaknem 8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2009 augusztusában az előző hónaphoz képest a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 0,7, az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,1 százalékos árcsökkenés mutatkozott. A beruházási javaknál az árak 0,2 százalékkal emelkedtek. Az előző év azonos hónapjához mérten a beruházási javak gyártásánál 3,0, a fogyasztási cikkek esetében 1,3 százalékkal nőttek, az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 2,2 százalékkal mérséklődtek az árak.

A forint egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 0,9, a dollárhoz képest 2,2 százalékkal erősödött; a 2008. augusztusival összevetve az euróhoz mérten 14,3, a dollárhoz viszonyítva 20,1 százalékkal gyengült.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az ipari termelői árak nőttek februárban

Az ipari termelői árak az idén februárban az előző havinál 3,2 százalékkal, az egy évvel korábbiaknál 8,0 százalékkal voltak magasabbak - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

Csökkentek az ipari termelői árak Romániában

Júliusban 1,4 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak Romániában az előző év azonos időszakához képest, és 0,3 százalékkal voltak alacsonyabbak júniushoz viszonyítva - közölte a nemzeti statisztikai hivatal szerdán.

MTI Gazdaság

KSH: csökkentek az ipari termelői árak

Az ipari termelői árak 2009. májusban az előző havihoz képest 2 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbinál 6,2 százalékkal magasabbak voltak - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).