szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Új szabálytervezetet készít a származékos pénzügyi termékek kereskedelmének hatékonyabb áttekintésére a belső piac és a pénzügyi szolgáltatások európai uniós biztosa.

Michel Barnier hétfői brüsszeli sajtóértekezletén elmondta: az új szabályok büntetnék a nagyrészt szabályozatlan származékos kereskedelemben a piaci visszaélést. Barnier azt is közölte, hogy októberig külön tervezetet készít elő a CDS-ek – vagyis az államadósság-törlesztési kockázat fedezetére kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps) – piacának szabályozására.

A törlesztésleállás kockázatára biztosítási ügyleteket nyújtó piaci szereplők egyebek közt minden 10 millió euró görög államadósság után évente bizonyos kockázati biztosítási díjat számítanak fel a befektetőknek az irányadó futamidőre, és ennek jegyzését a spekuláció erősen képes mozgatni.

Az európai vezetők általános vélekedése szerint a görög CDS-árazások spekulatív hátterű mozgása nagymértékben növelte a nyomást az amúgy is sebezhető Görögországra.

Barnier bejelentette, hogy a bizottság vizsgálja ezen ügyletek szerepét és szereplőit. A francia biztos azt is szükségesnek mondta, hogy a pénzügyi piacokon forgó termékeket és a kereskedéssel kapcsolatos információkat olyan módon jegyezzék be, hogy azokhoz a szabályozó hatóságoknak is hozzáférésük legyen. A szabályozóknak többet kell tudniuk a származékos ügyletekről és az azok mögött álló befektetőkről – szögezte le.

A hatalmas pénzösszegeket megmozgató ágazat egyelőre alulszabályozott, és sok ügylet lényegében magánúton bonyolódik le a kereskedők között.

Barnier szerint az új szabályokra már júliusban, de legkésőbb szeptember végén javaslatot tesz az Európai Bizottság. A biztos azt kérte az uniós szereplőktől, hogy segítsenek a szabályozásnak mielőbb túlkerülni az uniós jóváhagyási folyamaton.

Átfogó javaslatokról van szó, amelyek az ágazat egészét igyekeznek figyelembe venni – hangoztatta Barnier.

Más források szerint az EU azt szeretné, ha a hitelminősítő intézetek tevékenységét is alaposan megvizsgálnák, mert sokak szerint az is hozzájárult a görög pénzügyi válsághoz és ezzel az euróövezet stabilitását fenyegető problémákhoz.

A vezető tagállamok arra is szeretnék rávenni nemzetközi tárgyalópartnereiket, hogy minden érintett országban folytassanak vizsgálatot a hamis piaci híresztelésekkel, illetve spekulációs folyamatokkal kapcsolatban, amelyek feltehetően hozzájárultak a válságoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Komoly piaci kilengések a görög és dubaji leminősítések miatt

Komoly piaci kilengéseket okoztak kedden a Görögországot és Dubajt érintő, erősen negatív hitelminősítői lépések. Az euróövezeti tag Görögország törlesztéskockázati díjszabása a keddi osztályzatrontás után Magyarországéval egyező szintre emelkedett a londoni piacon.

hvg.hu Gazdaság

Londoni elemzők: Görögország, Ukrajna a legkockázatosabbak között

Ukrajna és az euróövezeti Görögország egyaránt a legkockázatosabb szuverén adósok között fejezi be az idei évet, de a brit államadósság törlesztési kockázatát is nagyobbnak ítéli a piac, mint néhány kelet-európai országét - ez derül ki a legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató cég év végi összesítéséből.

MTI Gazdaság

Az S&P-kilátásjavítás nem változtatott a bankosztályzatokon és a CDS-en

Nem befolyásolja a magyar bankok besorolásait a Standard & Poor's által a magyar szuverén adósosztályzatra pénteken bejelentett kilátásjavítás, és nem volt érdemi hatása a magyar adósság londoni határidős törlesztésbiztosítási cseretranzakcióinak (CDS) árazásaira sem, mivel az MTI-nek nyilatkozó szakértők szerint a CDS-piac már beárazta az S&P lépését.

hvg.hu Gazdaság

Éves mélyponton a magyar adósság CDS-felára Londonban

Idei mélypontjára süllyedt a szerdai londoni kereskedésben a magyar szuverén adósság törlesztési kockázatára köthető határidős biztosítási tranzakciók árazása, jelezve a magyar állam mint adós jelentősen javuló piaci megítélését.