szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Negatív nyitást követően folytatták gyengülésüket a főbb európai tőzsdeindexek pénteken. Átmenetileg egy százalékot is meghaladó veszteségekben is jártak az indexek, de fél tizenegykor az FTSE-100 index 0,33 százalékos, a DAX-30 index 0,82 százalékos, a CAC-40 0,40 százalékos gyengülésnél tartott.

A legnagyobb európai részvényeket követő FTSEurofirst 300 index 1,2 százalékos gyengüléssel tetézte az előző két nap elszenvedett 5 százalékos veszteségét. Az index ezen a héten 4,7 százalékkal gyengült, 13 százalékkal áll alacsonyabban az 5 héttel ezelőtt elért csúcsnál és 7,6 százalékkal marad el év eleji értékétől.

A tőzsdei árfolyamok gyengülését az az aggodalom váltotta ki, hogy az európai pénzügyi válság elmélyülése csírájában fojthatja el a világgazdasági fellendülést. Az aggodalmakat csak fokozta az amerikai szenátus által elfogadott pénzügyi szabályozási törvénytervezet, ami az érintett pénzügyi ágazat szerint szintén akadályozhatja a gazdasági fellendülést. Az általánossá vált kockázatkerülés és a befektetések biztonságos eszközökbe való átcsoportosítása általában is megterhelte a részvényárfolyamokat, de a legnagyobb veszteségeket az olajipari és a pénzügyi ágazatok részvényei szenvedték el.

Az olajár 0,8 százalékkal csökkent, a BP, Royal Dutch Shell, BG Group, Tullow Oil, Repsol és Total olajipari vállalatok részvényei 0,3-3,0 százalékkal gyengültek. A pan-European Stoxx 600  olajipari ágazati index 1,8 százalékkal gyengült. A pénzügyi részvények már a harmadik egymást követő kereskedési napon gyengülnek. Pénteken délelőtt a STOXX Europe 600 banki ágazati index 1,7 százalékkal gyengült. A Standard Chartered, HSBC, Barclays, Lloyds, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas, Societe Generale, Credit Agricole és Natixis banki részvények árfolyama 0,7-3,3 százalékkal csökkent.

Az arany ára 6,00 dollárral csökkent a New York-i záráshoz képest unciánként 1 173,55 dollárra, a WTI nyersolaj júliusi jegyzése pedig 1,10 dollárral hordónként 69,70 dollárra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Szépítettek kezdeti veszteségeiken az európai tőzsdék

A BNP Paribas és a Commerzbank minden elemzői előrejelzésre rácáfolóan kedvező első negyedéves eredménye akkora lendületet adott a pénzügyi szektor papírjainak, hogy megfordították a napok óta veszteséget veszteségre halmozó tőzsdeindexek irányát.

hvg.hu Gazdaság

Dow Jones zuhanás: lehet, hogy a gépek vették át a hatalmat

Még mindig folyik a vita, hogy mi okozhatta a Dow Jones ipari indexének tegnapi beszakadását a New York-i tőzsdén. Az egyik lehetséges verzió szerint az elektronikus kereskedés pillanatnyi technikai zavara lehet a bűnös, de még az emberi mulasztást sem lehet kizárni.

MTI Gazdaság

Tőzsdék: mérséklődik a veszteség a nyugat-európai börzéken

Mérséklődött a vezető európai tőzsdemutatók kezdeti vesztesége a kereskedés kezdete után háromnegyed órával. A kezdeti zuhanást pénteken a Wall Street előző napi lejtmenete okozta, amit részben az euróövezet adósságválságával kapcsolatos aggodalmak felerősödése váltott ki.

hvg.hu Gazdaság

Ezt hozta az idei első negyedév: szárnyalt az OTP, robbant az ukrán tőzsde

Az idei év első negyedévében is a bika volt az úr a világ tőzsdéin, a fejlett piacok egyszámjegyű, a BUX 14 százalékos, a „világbajnok” ukrán tőzsdeindex pedig több mint 60 százalékos nyereséget ért el. A közép-európai régiót különösen kedvelték a befektetők, az OTP a térség húzópapírjaként 25 százalékkal drágult, miközben megjelentek a 8000 forint fölötti elemzői célárak.