szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ipari termelési adat kissé rosszabb lett vártnál, a részletes GDP-adat azonban nem okozott meglepetést, a kilátások romolhatnak a globális növekedési kockázatok erősödésével – mondják az elemzők.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán hozta nyilvánosságra, hogy a bruttó hazai termék (GDP) az idei második negyedévben 1,0 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 0,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, 2010 első negyedévével összevetve pedig stagnált.

Az ipari termelés júliusban 9 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 11,5 százalékkal nőtt tavaly júliushoz képest, az előző hónaphoz viszonyítva 1,1 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított index szerint.

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank és Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is azt emelte ki, hogy az export húzta a GDP-t, a belső fogyasztás nem élénkül és ebben nem is várható trendforduló. Az elemzők felhívták a figyelmet arra, hogy erősödnek a globális növekedési kockázatok és a recesszióból való lassabb kilábalás a magyar növekedési ütemet is mérsékelheti.

Árokszállási Zoltán szerint ugyanakkor az ipari termelés egyhavi adatából még nem lehet egyértelműen következtetni a trendre, elképzelhető, hogy a júliusi havi visszaesés csak a nyári szokásos termeléscsökkenésnek felel meg.

Suppan Gergely arra is figyelmeztetett: az ipari termelés alakulására negatívan hathat, hogy az exportkilátások borúsabbá váltak. Ugyanakkor a Magyarországon folyó nagyobb beruházások (például a Hankook) belépése a termelésbe növelhetik az ipar teljesítményét.

A GDP-összetevőinek alakulás a vártnak megfelelő volt: az exportvezérelt ipari termelés és a szállítmányozás jól alakult, az építőipar és a mezőgazdaság teljesítménye azonban masszívan fékezte a növekedést. Kétséges, hogy az év hátralévő részében a belső fogyasztás magára találjon. A munkaerőpiac stabilizálásával az elemzők a fogyasztás beindulására számítottak, azonban nem számoltak a svájci frank ilyen mértékű erősödésével.

A tavaly harmadik negyedévi bázis alacsony lesz, mivel a megszorítások miatt ekkortól meredeken estek a beruházások és a fogyasztás. A bázishatás erősíti az éves összehasonlítású GDP-t, az elemző a naptári hatás kiszűrésével 1 százalék körüli, a nélkül 1,4 százalékos GDP-bővülésre számít az idén.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

KSH: a GDP 1,0 százalékkal nőtt a II. negyedévben

A bruttó hazai termék (GDP) az idén a második negyedévben 1,0 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 0,8 százalékkal nőtt éves bázison, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint stagnált 2010 első negyedévéhez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Ecostattal készített közös gyorsbecslése alapján pénteken.

MTI Gazdaság

Régiós GDP-körkép: a szlovákok hajráznak leginkább

A gazdasági helyzet javulását jelzik a több kelet-közép-európai országban pénteken ismertetett előzetes GDP-adatok, amelyek rendre jobbak lettek a vártnál: robusztus növekedés Csehországban, további GDP-emelkedés Szlovákiában, visszahúzódó recesszió Romániában.

MTI Gazdaság

A GDP 0,8 százalékkal nőtt a második negyedévben

A bruttó hazai termék (GDP) az idei második negyedévben 1,0 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 0,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, 2010 első negyedévével összevetve pedig stagnált - közölte a Központi Statisztikai Hivatal(KSH) szerdán.