Tetszett a cikk?

A válság elmúlt két éve a gazdaság minden szereplőjét nehézségek elé állította, az egyes ágazatoknak azonban eltérő kihívásokkal kellett szembenézniük – közölte a K&H 700 mikro-, kis- és középvállalkozás megkérdezésén alapuló felmérése alapján.

A mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői arról kérdezték, hogyan befolyásolta a recesszió a cég működését, és milyen intézkedéseket hoztak ennek hatására.

Az eredmények azt mutatják, hogy miközben a legnagyobb problémát a forgalom csökkenése jelentette, az ipari és a kereskedelmi cégek a költségcsökkentések mellett gyakrabban alkalmaztak leépítést, szemben a mezőgazdasági és a szolgáltató szektorral, ahol a munkaerő helyett inkább a költségek és beruházások csökkentése volt a leggyakoribb megszorító intézkedés.

Az elmúlt két év során a megrendelések, a forgalom visszaesése jelentette a legnagyobb problémát a hazai vállalkozások számára, átlagosan 88 százalékuk jelezte ezt. Ezt követően a vevők nemfizetése volt a második leggyakoribb teher: a vállalkozások mintegy fele szembesült ezzel a problémával. Likviditási nehézségeket a kkv-k 37 százalékának okozott a recesszió.

A nehézségek hatására a vállalkozások túlnyomó többsége megszorító intézkedést vezetett be: elsődlegesen a költségek csökkentését alkalmazták a cégek, ezt követően pedig szektortól függően a beruházások elhalasztása vagy a leépítés mellett döntöttek a vállalkozások.

A kkv vezetők elmondása alapján elsősorban az ipari és kereskedelmi cégeknél alkalmazták nagyobb arányban a munkaerő elbocsátást a költségek csökkentése érdekében, itt a cégek durván fele kényszerült megválni dolgozói egy részétől. Eközben a szolgáltató és a mezőgazdasági szektorban az átlagnál kisebb arányban történt leépítés, itt a vállalkozások harmada vált meg dolgozói egy részétől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

MNB: emelkedett a bankrendszer likviditása

Októberben a bankrendszer szabad likviditása kis mértékben nőtt, az emelkedést - amely nagyobb részt az egynapos betétek, kisebb részben a kéthetes kötvény emelkedésében jelentkezett - elsősorban a hitelintézetek jegybankkal szembeni devizaswap átlagállományának csökkenése okozta - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken.

MTI Gazdaság

Nyolc magyar bank besorolását rontotta a Moody's

A Moody's Investors Service kedden rontotta nyolc magyar kereskedelemi bank hitel- és betéti besorolását, a lépésre azért volt szükség, hogy a bankok besorolását összhangba hozza Magyarország deviza- és forintadósi besorolásainak hétfői visszaminősítésével.