Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Elkötelezett az Európai Unió soros elnökségét betöltő Magyarország az iránt, hogy ebben a félévben előmozdítsa az európai uniós belső piac további egységesedését - jelentette ki Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára kedden Brüsszelben, az egységes piac megerősítésének lehetőségeiről rendezett tanácskozáson.
Hangoztatta: az előrelépés érdekében tettekre, akciókra van szükség, amelyek révén a piacot szélesíteni lehet, a választékot növelni lehet, az akadályokat pedig el lehet hárítani. Úgy vélte, erre irányul a témában jelenleg tárgyalás alatt álló új program, az egységes piaci intézkedéscsomag.
Cséfalvay Zoltán megerősítette, hogy az elnökségi tervek szerint az EU-tagországok versenyképességi ügyekért felelős minisztereinek májusi találkozóján részletesen tárgyalnak a programról, és reményei szerint a tagállamok közös álláspontot, közös következtetéseket tudnak megfogalmazni a kérdésben. Hozzátette, hogy a miniszteri tanács már előzőleg, márciusban is foglalkozik a témával, egyebek között a mostani konferencia eredményeit tekinti át, illetve a szélesebb körű konzultáció során ismertetett véleményekről tájékozódik.
Az államtitkár megismételte azt a januári európai parlamenti meghallgatásán is kifejtett véleményét, hogy az uniós piac túlságosan széttagolt, és ezen a helyzeten változtatni kell. A piaci egységesedés egyik hajtóerejének az innovációt, az újító képességet nevezte. Rámutatott arra is, hogy az innováció és a piac mérete kölcsönhatásban van: minél nagyobb a piac, annál költséghatékonyabb az innováció, annál inkább jelent ösztönzést az innovációs tevékenységre. A pénzügyi stabilitás nélkülözhetetlen a gazdasági növekedéshez, de önmagában nem elég - fejtette ki Cséfalvay. Szükség van a versenyképesség növelésére is.
A brüsszeli tanácskozást José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke nyitotta meg, aki arra helyezte a hangsúlyt, mekkora jelentősége van az egységes belső piacnak az uniós gazdaságok és társadalmak fejlődésének szempontjából. Ezen a piacon 21 millió cég van jelen, amelyek összesen 175 millió munkahelyet képviselnek, és félmilliárd fogyasztó szükségleteinek kielégítésén dolgoznak - emelte ki.
Michel Barnier belső piaci biztossal együtt Barroso emlékeztetett arra, hogy a bizottság már az ősszel ismertette javaslatait a piaci egységet tovább növelő intézkedéscsomagra. Abban a dokumentumban a biztosok úgy vélték, "ez a csomag tovább erősíti majd Európa igen versenyképes szociális piacgazdaságát, és az egységes piac középpontjába helyezi az embereket fogyasztóként, adófizetőként, munkavállalóként, befektetőként, vállalkozóként, betegként vagy nyugdíjasként".
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Míg sokak szerint az EU a lehető legtöbbet hozta ki a helyzetből, és ami a legfontosabb, elkerülte a vámháborút, a francia miniszterelnök azt mondta, „sötét nap ez, amikor a szabad világ szövetsége beletörődik az engedelmességbe”.
A kedvezményt továbbra is életkortól függetlenül biztosítja a kormány.