szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Igor Szecsin energetikai kérdésekkel foglalkozó orosz miniszterelnök-helyettes a Vedomosztyi című lap értesülése szerint azon dolgozik, hogy hozzáférést biztosítson a Gazprom vezetékeihez a vegyipari üzemeket nyersanyaggal ellátó független gázkitermelőknek.

Ez áttörés, mivel a Gazprom gázszállítási monopóliummal bír, olyannyira, hogy Moszkva, amely az európai gázellátás mintegy negyedét adja, nem is ratifikálta az Európai Unió Energiachartáját, éppen mert az külföldiek számára is biztosítaná az orosz vezetékekhez való hozzáférést, s Oroszország 2006-ban jelezte, hogy ilyen feltételek mellett nem is fog csatlakozni. 

A független kitermelők vezetékhez való hozzáféréséről szóló határozatot egy hamarosan Szecsinnél rendezendő tanácskozáson hozzák majd meg - tudta meg a lap több szövetségi szintű tisztségviselőtől és több vegyipari cég vezetőitől. A tervezet értelmében a Gazprom vezetékei az év harmadik negyedében nyílnának meg.

A vonatkozó utasítást eredetileg Vlagyimir Putyin kormányfő adta,  egy február 9-én, Szentpéterváron tartott tanácskozáson. Akkor - amint az az orosz kormány honlapján olvasható - megbízta az energiaügyi minisztériumot és a Gazpromot, hogy "dolgozzák ki minden független kitermelő hozzáférését paritásos alapon" a vezetékhez.

Putyin egyenesen megfenyegette a Gazpromot: megfosztja a vezetékekre, s ezzel a gázszállításra fennálló monopóliumától, ha nem engedi, hogy mások vezetékeket építsenek, miközben hiány van gázszállítási kapacitásból.

A műtrágyákat gyártó üzemek ellátásának azért szándékoznak elsőbbséget adni, mert a remények szerint a szállítók körének bővítése konkurenciát teremt a Gazpromnak, csökkenti majd az árakat, s ez feltartóztatja majd az élelmiszer-árak emelkedését. Mindeddig arról volt szó, hogy a - kizárólag a Gazprom által kiszolgált  - közüzemi szolgáltatóknak és a lakosságnak szóló szállításoknak kell prioritást biztosítani.

A Gazpromra jut az oroszországi gázkitermelés 78 százaléka, míg a műtrágyagyárak a kitermelt gáz csupán 6-7 százalékát használják fel, az energetikára 38 százalék, a lakosságra 16-17, és a közüzemi szolgáltatókra 13 százalék jut.

A függetlenek régen panaszkodnak a vezetékmizériára, időnként be is perlik a Gazpromot, néha nyernek is, de az óriás inkább fizeti a bírságokat. Most azonban növekedésnek indult a függetlenek által kitermelt gáz mennyisége, és az érintett cégek egyes képviselői igen közel állnak a kormányhoz - írta néhány napja az RBK Daily című gazdasági szaklap.

Szakértők szerint az is nyomós szempont, hogy Oroszországban néhány éven belül a piaci szintre akarják emelni a gáz belső árát, s ehhez meg kell teremteni a konkurenciát is, ami kizárt mindaddig, amíg a Gazpromnak szállítási monopóliuma van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!