szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyereséges nyitás után veszteségben fejezték be a kereskedést a főbb európai tőzsdeindexek pénteken.

A londoni FTSE-100 index 0,30 százalékos nyereséges nyitás után 0,24 százalékkal gyengült zárásra, a frankfurti DAX index 0,51 százalékos nyereség után 0,65 százalékkal csúszott mínuszba, a párizsi CAC-40 index pedig 0,23 százalék pluszról 1,00 százalék veszteségbe esett. A Stoxx Europe 600 index 0,6 százalékkal, az FTSEurofirst 300 index 0,6 százalékkal, az EU Stoxx50 index 0,70 százalékkal gyengült.

Az előző napi 0,60-1,50 százalékos nyereségek, valamint a péntek délelőtt elért eredmények hétvégét megelőző korrekció okát a líbiai erőszakhullám eszkalálódásával magyarázták a kereskedők. A piacokat aggasztja a zavargások átterjedésének veszélye Szaúd-Arábiára és Bahrenre is. A pénteki olajár-emelkedés leginkább ez utóbbi tényezőnek tulajdonítható. Az általános nemzetközi befektetői hangulaton nem javított sem a vártnál kedvezőbb amerikai foglalkoztatási adat, sem az amerikai ipari megrendelések növekedése.

A foglalkoztatottak számának növekedése kilenc havi csúcsot ért el februárban, a munkanélküliségi ráta pedig két és fél éves mélypontra esett vissza. Az ipari megrendelések januári növekedése pedig 2006 szeptembere óta a legnagyobbnak bizonyult. A kedvező amerikai makroadatok piaci elemzők véleménye szerint közelebb hozták egy Fed-kamatemelés lehetséges dátumát, ami nagyban hozzájárult a részvényárfolyamok eséséhez.

Pénteken az energiaipari részvények nagyot estek, csakúgy, mint a csütörtökön a Standard Chartered eredménye láttán a legjobban teljesítők közé tartozó banki papírok. A vesztesek közé tartoztak az utazási irodák és a légitársaságok is. Az International Consolidated Airlines és a Carnival részvénye három százalékkal gyengült. Az easyJet papírja viszont a 13,1 százalékos februári utasforgalom növekedésnek köszönhetően 0,14 százalékkal erősödött.

A Stoxx Europe 600 indexbe tartozó papírok legnagyobb vesztese a francia Carrefour SA kiskereskedelmi lánc volt 4,4 százalékkal, miután a Citigroup rontotta portfolió súlyozási besorolását. A londoni FTSE-100 index esését legnagyobbrészt a WPP PLC reklám- és média csoport idézte elő 2,6 százalékos árfolyam veszteséggel.

A párizsi index eséséhez legnagyobb mértékben két közüzemi vállalat, a Veolia Environnement SA és a GDF Suez SA. járult hozzá 2,5 százaléknál nagyobb veszteséggel. A Hermes International luxuscikk forgalmazó konszern viszont 0,4 százalékkal erősödött, miután 2010-es nyeresége 46 százalékkal emelkedett. A DAX indexet legnagyobb mértékben a Deutsche Bank AG és a Daimler AG terhelte meg 2,2, illetve 1,9 százalékos gyengüléssel.

Az olaj ára az észak-afrikai politikai bizonytalanság miatt emelkedett: a WTI nyersolaj legközelebbi szállítású határidős jegyzése hordónként 103,69 dollárra emelkedett, az előző amerikai záráshoz képest 1,78 dollárral, 1,75 százalékkal magasabbra. A Brent nyersolaj legközelebbi teljesítésű határidős jegyzése 116,11 dollárra emelkedett, 1,32 dollárral, 1,15 százalékkal magasabbra az előző zárásnál.

Az arany ára feszült geopolitikai helyzetekben hagyományosan betöltött befektetési menedék szerepének köszönhetően emelkedett: a határidős jegyzés unciánként 1.431,70 dolláron állt délután, 15,30 dollárral, 1,08 százalékkal magasabban a csütörtöki amerikai zárásnál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!