szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ír pénzügyi szektor négy vállalatánál összesen 24 milliárd eurós tőkehiányt mutattak ki az Ír Központi Bank által végrehajtott banki stresszvizsgálatok – derül ki a jegybank által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatokból.

A tájékoztatás szerint az Allied Irish Bank 13,3 milliárd eurós, a Bank of Ireland 5,2 milliárd eurós, az EBS Building Society 4 milliárd eurós, míg az Irish Life & Permanent 1,5 milliárd eurós hiányt mutatott fel a stresszvizsgálatok alkalmával. Elemzők korábban 20 milliárd eurós tőkehiányt vártak.

A központi bank a gazdasági helyzet esetleges további romlásának hatásait vizsgálta az ír bankrendszerben. A jelzett összegek azt a tőkemennyiséget mutatják, amellyel a bankok magtőke-megfelelési mutatója a legrosszabb gazdasági kilátások forgatókönyve mellett 6 százalék felett, a leginkább várt pálya esetén 10,5 százalék felett maradna 2013-ig.

A várható forgatókönyv szerint a 2007. évi csúcshoz képest 2012-re 55 százalékkal esnek a lakóingatlanok árai, míg a kereskedelmi ingatlanoké 62 százalékkal. A vészforgatókönyv 60 százalékos lakóingatlan-áreséssel és 70 százalékos kereskedelmiingatlan-árzuhanással számol.

Amennyiben az ír kormány kifizeti a bankok a hiányzó tőkemennyiségét, akkor az nagy terheket ró a központi költségvetésre. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 35 milliárd eurós feltőkésítési kiadások mellett a GDP-arányos ír államadósság 125 százalékos tetőzését várta 2013-re.

Elemzők óvatosan értékelték a banki stresszvizsgálat eredményeit. Austin Hughes, a KBC Bank vezető elemzője szerint a nyilvánosságra hozott számok nagyságrendileg megfeleltek a várakozásoknak, a figyelem így a szükséges intézkedésekre terelődik és arra, hogy hogyan reagál Európa. "Most már látjuk, hogy mekkora a lyuk, már csak azt kell tudnunk, hogy hogyan tömik be" – tette hozzá.

Michael Hewson, a CMC Markets piaci elemzője ugyanakkor úgy látja, hogy a bankok számára "nagyon-nagyon nehéz lesz" a szükséges tőkét előteremteni, így előbb-utóbb szóba kerül az átstrukturálás. Ez vélhetően további hitelminősítői lesorolásokkal jár majd – tette hozzá.

Az Európai Unió és az IMF 67,5 milliárd eurós mentőcsomaggal segítette az összeomlás szélére került ír államháztartást. A megállapodás keretében a dublini kormányzat vállalta, hogy februárra végrehajtja bankrendszerének feltőkésítését, azonban az új koalíciós kormány a banki stresszvizsgálatok eredményeinek nyilvánosságra kerüléséig kért haladékot.

Az ír kormánynak most 2013-ig kell bankrendszerének átalakítását befejeznie. Korábban 5 bankba összesen 46,3 milliárd eurónyi tőkét pumpált a kormány, ami a szigetország bruttó hazai terméke 28 százalékának felel meg.

A legrosszabb helyzetben lévő Anglo Irish Bankot már államosították, és a társaság csütörtökön 17,7 milliárd eurós veszteséget jelentett be az előző évre, ami minden idők legnagyobb vállalati vesztesége Írországban.

Az ír pénzügyminiszter csütörtöki parlamenti felszólalásában arról tájékoztatott, hogy a bankrendszer átalakításával két nagyobb bankcsoportot alakíthatnak ki. Az elsőt a Bank of Ireland alapjaira helyeznék, míg a másodikat az Allied Irish Bank és az EBS Building Society összevonásával alakítanák ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az euróövezet miniszterei szerint nem kell bővíteni a mentőkeretet

Az eurózóna országainak pénzügyminiszterei azzal a következtetéssel zárták megbeszélésüket, hogy nincs szükség az "európai pénzügyi stabilitási eszközként" emlegetett mentőkeret bővítésére, a készenlétben álló pénz elég a nehéz pénzügyi helyzetbe kerülő országok megsegítésére.

MTI Világ

Magán kezdi a takarékoskodást az új ír kormány

Az ír miniszterelnök brüsszeli útja előtt nyomatékosította az új kormány takarékossági szándékait. Enda Kenny csütörtök este találkozik először José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, pénteken pedig az eurózóna vezetőivel.

MTI Világ

Ír kormányválság: márciusban választásokat tartanak

Brian Cowen ír miniszterelnök a parlament feloszlatását kéri és márciusra választásokat írt ki, miután a súlyos megszorító intézkedések miatt rendkívül népszerűtlenné vált kormánya a sorozatos miniszteri lemondások nyomán csütörtökre gyakorlatilag szétesett.