szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Siralmas az építőipar helyzete az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) értékelése szerint. A szövetség csütörtöki, a június 3-i Építők Napja alkalmából tartott sajtótájékoztatóján Tolnay Tibor elnök azt emelte ki: az ágazat 2006 óta csökkenő volumennel dolgozik, érdemi változás a tavalyi állapothoz képest nem történt.

Mint mondta, a legnagyobb probléma a megrendelések területén van, de tovább romlott a morális helyzet is, a lánctartozások rendezésére nem történtek lépések, az egyik legnagyobb adós az állam.

A központi költségvetés jelenlegi helyzetében az ágazat csodákat nem várhat – hívta fel a figyelmet az elnök, hozzátéve, hogy a magánmegrendelői kör is jelentősen visszaszorult. Úgy vélekedett: javítana a helyzeten, ha beindítanák az uniós pályázatok kiírását, és az is, ha a minisztériumok együttműködnének egymással és lenne a gazdája a területnek.

Az elnök kiemelte azt is, hogy minimumelvárás lenne, hogy ha a nagy beruházásokra nincs is lehetőség, de legalább a tervezői folyamatokat elindítanák.

A sajtótájékoztatón kiosztott anyag szerint az ÉVOSZ módosította az év eleji prognózisát, e szerint a 2011. évi országos építésszerelési tevékenység várható csökkenése az előző évhez képest nem 0-2 százalék, hanem 7-10 százalék közötti lehet.

A szövetség úgy véli: a megrendelői területek egyikén sem látszik olyan pozitív elmozdulás, amely megfordítaná a tendenciát; a közmegrendelések értéke is csupán ahhoz elegendő, hogy az öt éve tartó ágazati mélyrepülés idei mértéke ne zuhanjon 10 százalék alá.

Az ÉVOSZ prognózisa szerint a 2011. évi országos építőipari termelés értéke 1700-1760 milliárd között lesz, amely 2006-hoz – az ágazat utolsó jó évéhez – viszonyítva összehasonlító áron 40 százalékos csökkenést jelent.

A szervezet szerint a legnagyobb problémát jelenti az ágazat rendkívül rossz likviditási és jövedelmezőségi helyzete, a közbeszerzéseknél az irreálisan alacsony áron történő szerződés gyakorlata, a gazdasági perek elhúzódása.

Munkások pihennek egy építkezésen
Végel Dániel
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tovább csökken az építőipari cégek jövedelmezősége

A keddi Világgazdaság az ÉVOSZ felmérése alapján azt írja, az építőipari cégek 60 százalékának tovább csökkent tavaly az árbevétel-arányos jövedelmezősége, amely a legtöbb esetben nem haladja meg a két százalékot sem, zömük arra számít, hogy ez a tendencia az idén is folytatódik.

MTI Gazdaság

A jövő év második felében indulhat növekedésnek az építőipar

Az elmúlt két és fél évben 30 ezer fővel csökkent az építőiparban legálisan foglalkoztatottak létszáma, jelenleg a rendelésállomány 20 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál, a kilábalás a jövő év második felében kezdődhet - mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke csütörtökön az Építők Napja alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

MTI Gazdaság

Eltűnt 2500 milliárd forintnyi építési beruházás

Mintegy 2500 milliárd forint értékű építési projekt halasztódott, illetve maradt el az elmúlt három évben – idézi az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) tanulmányát a Napi Gazdaság szerdán.