Kartellgyanú miatt irodaszer-kereskedőkkel szemben indított eljárást szeptember 6-án a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), s első lépésként egyes vállalkozások székhelyén - előzetes értesítés nélkül - helyszíni szemlét tartott - közölte a GVH az MTI-vel.
Az eljárást a BUDAPIÉRT Kereskedelmi Zrt., az APIS Irodaszer Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., az I-COM Iroda - Kommunikáció Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a BARÁT Papír Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a PAPÍRBÁZIS Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., az ITV ALBATECH Irodagéptechnikai Kft., a PAPIROSZ Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a PAPIR-PONT Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. ,a REGAL Nyomdaipari és Kereskedelmi Kft. és a MEDI-PRINT Nyomdatechnikai és Egészségügyi Szolgáltató Kft. ellen indította meg a hivatal.
A GVH közleménye szerint a rendelkezésére álló adatok alapján feltehető, hogy a BUDAPIÉRT Zrt. és az APIS Irodaszer Kft., valamint a velük üzleti kapcsolatban álló kiemelt partnereik 2008-tól napjainkig háromoldalú együttműködési megállapodásokat kötöttek. Valószínűsíthetően rendszeresen egyeztették a piaci részesedésüket és az árazási, a kedvezmény- és a marketingpolitikájukat. Az egymás tudomására jutott piaci információk hozzájárulhattak a vállalkozások közötti verseny csökkentéséhez és kontrollálásához. A versenyhivatali eljárás kiterjed a 2008-tól napjainkig kiírt közbeszerzési, illetve egyéb beszerzési eljárásokban tanúsított magatartásokra is.
A GVH gyanúja szerint az eljárás alá vont vállalkozások feltételezhetően megsértették a versenytörvény versenykorlátozó megállapodások tilalmára vonatkozó rendelkezéseit. A közlemény emlékeztet arra, hogy az előzetes bejelentés nélküli helyszíni szemle lehetőségét a GVH számára a versenytörvény biztosítja, de ehhez előzetes bírósági jóváhagyás szükséges.
A versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a nevezett vállalkozások a jogsértést elkövették - hangsúlyozza a közlemény. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés elkövetésének bizonyítására irányul, amelyre hat hónap áll rendelkezésre. A határidőt két alkalommal szintén 6 hónappal meg lehet hosszabbítani.