szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2010-es választások után drukkoltam az új kormánynak, de most azt látni, hogy az ország tovább csúszik lefelé és még el is szigetelődtünk a világtól – mondta Szalay-Berzeviczy Attila, aki a 168 Órának adott interjút nem sokkal azt követően, hogy az egész világsajtót bejárta az euróválságról és a magyar gazdaságpolitikáról szóló cikke.

Ha hülyeség lenne, nyilván nem keltett volna akkora hullámokat itthon és külföldön – mondta az egykori tőzsdeelnök, Szalay-Berzeviczy Attila a 168 Órának adott interjúban arra az újságírói felvetésre, hogy Patai Mihály, a bankszövetség elnöke hülyeségnek nyilvánította az ő újságcikkét. Szalay-Berzeviczy az Indexen szeptemben végén megjelent, A nagy bankrablás című írásában kíméletlen stílusban beszélt az euróövezeti válságról és arról, hogy a közös fizetőeszköz és Görögország várható bedőlését követően milyen földrengésszerű, katasztrofális változások söpörnek majd végig a világon.

A végtörlesztéses javaslat bejelentését követően született cikkét a volt tőzsdeelnök a jelenlegi magyar kormány gazdaság politikájának bírálatára futtatja ki. Mint írja, azzal, hogy a kormány szisztematikusan sajtolni kezdte a bankokat, azok a jövedelemtermelő képességük és a tőkéjük jelentékeny részét elveszítik, ami veszélyes helyzetbe sodorja a magyar bankrendszert pont akkor, amikor a világon mindenütt a bankok tőke és likviditás pozíciójának megerősítésén dolgoznak a kormányok. Ráadásul, írja, a végtörlesztéses intézkedés társadalmilag igazságtalan. A korábban az Unicredit Banknál igazgatói tisztet betöltő gazdasági szakember cikke az egész világsajtót bejárta, a visszhangról szóló Index-cikket itt olvashatja.

Szalay-Berzeviczy Attila
Stiller Ákos

Érdemi gazdaságpolitikai lépések nélkül a megszorításokat követően a költségvetési hiány menetrend szerint újratermelődik és a hiány nőni fog – mondta Szalay-Berzeviczy a 168 Órának, szerinte Magyarországon tökélyre fejlesztették a bank- és tőkepiac-ellenes hangulatot, pedig a bankokat nem büntetni kellene, hanem szabályozni. Cikkéről azt mondta, az az eurókrízis sokféle lehetséges végkimenetelének csak az egyik lehetséges forgatókönyve, de miközben reméli, hogy sikerül megállapodni az európai költségvetési unióról, egyelőre azonban a nyilatkozatokon túl konkrét lépések nem körvonalazódnak.

Szalay-Berzeviczy azt mondja, a 2010-es kormányváltás után drukkolt az új garnitúrának, hogy a kétharmados parlamenti többség lehetőséget teremtsen arra, hogy túllépjünk két évtized rossz gazdaságpolitikáján és társadalmi megosztottságán, ám most úgy látja, az ország tovább csúszik lefelé, és most már el is szigetelődtünk a világtól.

A magya társadalom értékrendjéről azt mondta, hajlamosak vagyunk a történelmünket hibáztatni jelenünkért, pedig az utóbbi húsz évünket saját döntéseinkkel tettük szomorúvá. De, mondja, ahogy mindig mindent inkább másokra fogunk, úgy szeretnénk az ország gazdasági felemelkedését mások kárára és terhére elérni. A lakosság háromnegyede nem fizet nyugdíj- és egészségügyi járulékokat, miközben szolidaritást követel, az adófizetői morál alacsony, a korrupció magas szintű, ezzel pedig saját hazánkat gyengítjük – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!