szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai vezetés válaszokat készít elő a görögök eurózónából való esetleges kilépésének következményeire, vezető kínai közgazdászok szerint ugyanis ez a világgazdaságot újabb recesszióba döntheti - értesült a China Daily napilap.

Az információt a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) nemzetközi gazdaságtudományi kutatóintézetének igazgatója, Vang Haj-feng is megerősítette. Egy önmagát megnevezni nem kívánó közgazdász pedig úgy nyilatkozott: tanulmányozzák az esetleges görög kilépés hatását az árfolyammozgásokra, a tőkeáramlásra és a kereskedelemre. A témán az értesülések szerint többek közt a pénzügyminisztérium és a kereskedelmi minisztérium dolgozik.

AP / Thanassis Stavrakis

A június 17-re kiírt görög választásnak közvetlen hatása lesz a kínai gazdaságra, ha annak következtében Görögország kilépne az eurózónából - vélik az elemzők. A kilépés mindenekelőtt az Európai Unió országait érintené negatívan, a közösségi gazdasági növekedés mínuszba fordulna emiatt az idén, és a hosszú távú növekedési kilátásokra is árnyékot vethet. A hatás világszerte, így az Egyesült Államokban, Japánban és Kínában is érezhető lenne - teszik hozzá a szakemberek.

"A kínai gazdaság elég erős ahhoz, hogy bármilyen eurózónában fellépő vészhelyzetet kezelni tudjon" - mondta Csang Jan-seng, az NDRC akadémiai bizottságának főtitkára. "A következmények kezelhetőek lesznek, akkor is, ha a legrosszabb forgatókönyv következik be, és Görögország elhagyja az eurózónát" - tette hozzá Csang, aki szerint egy, a 2008-ashoz hasonló nagyságú gazdasági ösztönző csomag bevezetésére nem lesz szükség.

Kérdéses a Görögországban beruházó kínai vállalatok sorsa is, s a görög események rájuk gyakorolt hatása. A legnagyobbak közt van például a Cosco kínai hajózási konglomerátum, amely 2008-ban 4,2 milliárd euróért megvásárolta a pireuszi konténerterminál 35 éves üzemeltetési jogát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!