szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Áprilisban is csökkent az ipari termelés - erősítette meg az előzetesen közölt adatokat pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), amely szerint az idén áprilisban 3,1 százalékkal alacsonyabb volt az ipari termelés, mint egy évvel korábban.

A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index áprilisban 2,4 százalékkal mérséklődött. A termelés az év első négy hónapjában 0,8 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakáétól. 

A KSH szerint a visszaeséshez elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek, valamint az üzemanyagok iránti kereslet csökkenése járult hozzá, amit a járműgyártás bővülése nem tudott kompenzálni.

Jelentésében a KSH azt is kiemeli, hogy megszakadt az ipari exportértékesítés gyakorlatilag 2009 decembere óta tartó növekedése. Az ipari termékek exportja áprilisban 3,4  százalékkal, az első négy hónapban 0,3 százalékkal  maradt el az egy évvel korábbitól, a munkanaphatással kiigazított adatok szerint viszont idén csak márciusban nőtt az ipari export éves és havi összehasonlításban egyaránt. 

A feldolgozóipari-export egyötödét adó számítógép és elektronikai cikkek kivitelének csökkenése áprilisban 13. hónapja folytatódott és 18,9 százalékra esett. A kivitelből 30 százalékkal részesedő járműipar exportja viszont 8,6 százalékkal nőtt. 2009 szeptembere óta először, 1,3 százalékkal csökkent a gépek és berendezések exportja.

A feldolgozó ipar belföldi értékesítése áprilisban folytatta egész éves csökkenését, és szeptember óta a legnagyobb mértékben, 5,8 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A számítógépek és elektronikai eszközök értékesítésének 34,3 százalékos zuhanásával szemben a villamos berendezések és járművek eladása egyformán 13,7 százalékkal, a gépek és gépi berendezéseké 20 százalékkal nőtt. Az élelmiszeripar honi eladásai idén először csökkentek 2,4 százalékkal, a gyógyszereladások az előző hónaphoz hasonlóan, 13,3 százalékkal csökkentek. 

A statisztikai jelentéshez fűzött pénteki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium kedvező adatnak értékelte a következő hónapokra nézve, hogy elsősorban az új exportrendelések 7,4 százalékos növekedésének köszönhetően 5,9 százalékkal emelkedett a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésállománya. Emellett az összes rendelésállomány éves alapon 29,3 százalékkal bővült.  

A Mercedes-gyár termelésének beindulása valószínűleg javítani fogja az ipari termelést a következő hónapokban is - fűzte hozzá a minisztérium. A belföldi új rendelések második hónapja - áprilisban 3,4 százalékkal - csökkentek, az összes rendelésen belül az export 28,5 százalékkal, a belföldi rendelések 37,2 százalékkal nőttek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!