szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A spanyol miniszterelnök újabb megszorításokat, adóemeléseket és kiadáscsökkentést jelentett be szerdán, hangsúlyozva, hogy az ország jövője forog kockán.

Az újabb takarékossági intézkedésekkel 2015-ig további 65 milliárd eurót akarnak megspórolni a spanyol költségvetésben. Csökkennek egyebek mellett a munkanélküliek ellátásai, a bérek a közszférában és a törvényhozásban, több állami vállalatot bezárnak, és felgyorsítják a nyugdíjkorhatár felemelését 65-ről 67 évre. Emellett 3 százalékponttal, 21 százalékra emelik a legszélesebb körben alkalmazott forgalmiadó-kulcsot, az alacsonyabb, 8 százalékosat pedig 10 százalékra emelik.

"Ezek az intézkedések nem kellemesek, de szükségesek. A kiadásaink több tízmilliárd euróval meghaladják a bevételeket" - szögezte le Mariano Rajoy a parlamentben.

A bejelentett intézkedések között van repülőterek, kikötők, vasutak magánosítása, az ingatlanadó újbóli megemelése és az energiahordozókra kivetett közvetlen adó bevezetése. A kormányfő leszögezte: az uniós gyakorlattal megegyezően a munkát és a jövedelmeket terhelő adóztatástól Spanyolország a fogyasztást és az energiát terhelő adóztatás felé mozdul el. Az eredetileg tervezetthez képest az idei költségvetésben további 660 millió eurós megtakarítást irányoz elő a kormány. 30 százalékkal csökkentik az önkormányzati képviselők számát, a pártok és szakszervezetek állami támogatását pedig ötödével mérséklik.

"Ez döntő pillanat, amely meghatározza családjaink és az ifjúság sorsát, a társadalmi jólétet és reményeinket. Ez a valóság. Ki kell másznunk ebből a csávából, méghozzá amilyen gyorsan csak lehet" - mondta a kormányfő.

A legújabb megszorító intézkedéseket egy nappal az után jelentette be Mariano Rajoy kormányfő, hogy az Európai Unió haladékot adott Spanyolországnak a hiánycél teljesítésére. Az unió pénzügyminiszterei kedden arról határoztak, hogy Spanyolországnak csak 2014-ig kell az előírt GDP-arányos 3 százalék alá csökkentenie az államháztartás hiányát, az idén pedig 5,3 százalék helyett 6,3 százalékos deficitet engedélyeztek Madridnak. De azt is megállapították, hogy még ezt is nehéz lesz teljesíteni. 

A pénzügyminiszterek arról is döntöttek, hogy a 100 milliárd eurósra tervezett, a spanyol bankrendszer megerősítését szolgáló uniós mentőcsomagból Madrid 30 milliárd eurót akár már a hónap vége előtt megkaphat. Brüsszel üdvözölte a szerdán bejelentett intézkedéséket, mondván, az új pénzügyi program fontos lépés, hogy Spanyolország tartani tudja a hiánycélt. A Bizottság májusban kiadott éves jelentésében ajánlásként fogalmazta meg a legtöbb most bejelentett intézkedést.

Elemzők szerint a szigorú takarékoskodás, amellyel a kormányfő több választási ígéretét is áthágja, arra utalnak, hogy Madrid annak dacára Brüsszel de facto ellenőrzése alá került, hogy az állam egyelőre nem kért mentőcsomagot Brüsszeltől, és továbbra is kötvénypiacokról finanszírozza magát, noha meglehetősen drágán. A 10 éves államkötvények hozama továbbra is 7 százalék közelében van, ami szakértők szerint hosszú távon nem fenntartható.

"Ez ékes bizonyítéka annak, hogy a bankmentésnek és a hiánycél teljesítésére adott haladéknak igenis vannak makrogazdasági feltételei" - vélekedik Santiago Sanchez Guiu, a madridi III. Károly egyetem közgazdásza. A szakértők a gazdaság strukturális átalakítását hiányolják, ugyanakkor elismerik, hogy a kormánynak nincs nagy mozgástere.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!