szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Választási PR-játszmának látja a Nomura elemzője a miniszterelnök csütörtöki bejelentését, melyben visszautasította az IMF feltételeit. Londonból úgy látják a kormány rosszhiszemű játékot űz az IMF-fel, és addig húzza a megállapodást, amíg csak tudja.

Politikai PR-játszma, hogy Orbán Viktor a Fidesz frakció kérésére visszautasította az IMF-EU feltételeit - kommentálta a miniszterelnök csütörtöki lépését Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piaci elemzője. A szakértő szerint ugyanakkor csak enyhe meglepetés volt Orbán Viktor bejelentése.

A szakértő emellett úgy véli, a Nemzetközi Valutaalap csendben két újabb feltételt szabott a tárgyalások újrakezdéséhez: a pénzügyi tranzakciós illeték Magyar Nemzeti Bankot érintő részének visszavonását (amiért az EU nemrég kötelezettségszegési eljárást is indított Magyarország ellen), valamint egy sokkal realistább növekedési pályát a 2013-as költségvetésben, amelyek úgy tűnik, egyaránt elfogadhatatlanok a Fidesznek - véli Peter Attard Montalto. A kérdés egyébként mindkét esetben csak az, mikor változtat a kormány, nem az, hogy változtat-e – teszi hozzá.

Beindult a választási kampány

Az elemző a 2014-es választási kampány beindításának tulajdonítja az IMF-megállapodás körüli, bonyolult kormányzati PR-kampányt, és úgy látja, a sajtóban kiszivárgott IMF-listának nem minden pontja valódi, különösen a nyugdíjról, a szociális juttatásokról és az ingatlanadóról szóló „követelések”. A kormány ezzel a stratégiával megágyaz arra az esetre, ha végül a megállapodás megkötésére kényszerülne, és azt a látszatot akarja kelteni, hogy többet csikart ki az IMF-től, mint valójában sikerült.

Ugyanakkor addig késlelteti a megállapodást ameddig csak lehetséges, abban reménykedve, hogy képes lesz devizakötvényt kibocsátani, vagy kihúzza a 2014-es választásokig a jelenlegi tartalékkal (esetleg kombinálva a Magyar Nemzeti Bank mennyiségi lazításával az új jegybankelnök segítségével jövő március után) – véli a Nomura elemzője.

A miniszterelnök tegnap azt is mondta, hogy a frakció felhatalmazta a kormányt arra, hogy egy alternatív tárgyalási javaslatot hozzon tető alá. A Nomura elemzője azonban nem tartja lehetségesnek, hogy az IMF és az EU beleegyezne egy jelentős eltérésbe attól az iránytól, amit a kormánytól elvárnának, különösen az egykulcsos adó és a szociális juttatások, valamint az állami vállalatok finanszírozása, a bankadó és a válságadók területén. Peter Attard Montalto szerint semmiféle megállapodás nem lesz, ami azon alapul, amit a miniszterelnök szeretne.  

A piacon múlik

Az elemző kommentárjában megjegyzi azt is, hogy a kabinetet láthatóan felbátorította a magyar kockázati felárak elmúlt hetekben látott jelentős csökkenése, valamint a kormányzati devizatartalék nagysága, aminek köszönhetően jövő februárig képes lenne finanszírozni magát az állam. Így a tárgyalások nem kezdődnek újra a közeljövőben, főleg ha számításba vesszük az Európai Központi Bank napokban bejelentett kötvényvásárlási programját, amely csökkenti a piaci nyomás valószínűségét - fejti ki az elemző.

Emiatt a Nomura elvetette korábbi előrejelzését, melyben október közepére várta a megállapodást, és arra számít, hogy nem lesz megegyezés, amíg Magyarország nem kerül finanszírozási válságba. Ez azonban a jelenlegi piaci hangulat alapján nem valószínű a következő pár hónapban. Peter Attard Montalto szerint rövid távon valamilyen hazai sokk (például az E.On államosítása), vagy egy külföldi sokk (például Spanyolország bedőlése) kellene ahhoz, hogy újrakezdődjenek a tárgyalások. Vagyis a piacon múlik a történet: ha nem gyakorol nyomást a kormányra, nem lesz megállapodás- véli az elemző.  

A szakértő szerint egyes kormánytagok szükségesnek tartják a megállapodást (mint például Varga Mihály IMF-főtárgyaló tárca nélküli miniszter), azonban kisebbségben vannak. A kormány nagy része viszont nem gondolja komolyan a megállapodást vagy rosszhiszeműen tárgyal és játszmázik az IMF-fel. A Nomura szerint az IMF-nek nem kellene kockáztatnia a hitelességét azzal, hogy belemegy a kormány játékába. Egyébként az újabb fejlemények jól mutatják azt is, mennyire alaptalan volt a magyar kockázati felárak csökkenése - véli a londoni szakértő.

Mire lehet számítani?

A Nomura elemzője arra számít, hogy a kormány szeptember közepén válaszol a tárgyalások első fordulója  után kapott IMF-levélre, nemet mond rá, és előáll a saját listájával. Egyúttal el fogja utasítani a tranzakciós adó megváltoztatását és nem változtatja meg a 2013-as büdzsé makropályáját sem. Az IMF-EU válaszul fel fogja függeszteni a tárgyalásokat.

A parlament szeptemberben vagy október elején gyorsan elfogadja a jövő évi büdzsét, és benne hagyja a nagyrészt fedezetlen munkahelyvédelmi akciótervet, valamint az MNB-re kivetett tranzakciós adót. Ezt követően a piaci nyomás nőni fog, amit enyhít majd az EKB kötvényvásárlási programja az euróövezetben. Eközben a tranzakciós adó miatti kötelezettségszegési eljárás a kormány és az EU formális levelezésével folytatódik, ami októberig húzódik.   

Novemberben, amikor kijön a harmadik negyedéves GDP-adat, a kormány meg fogja változtatni a 2013-as költségvetés makropályáját, és várhatóan felhasználja a költégvetési tartalék nagy részét. A Nomura szerint a kormány el akarja kerülni, hogy az Európai Bíróság elé kerüljön a tranzakciós adó, ezért novemberben végül kiveszi az MNB-t a közteher alól, és ennek megfelelően átírja a költségvetést. Az alternatív forgatókönyv már létezik a Nomura szerint, amit arra alapoz, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium már jelezte is ezt.  

Ezek után, megfelelő piaci nyomás mellett a tárgyalások november végén vagy decemberben újrakezdődhetnek az elemző várakozása szerint, és kemény tárgyalásokra, majd azt követően január-februári megállapodásra számít. A menetrend azonban elhúzódhat, ha nem lesz elegendő piaci nyomás, de rövidebb is lehet, ha a nyomás előbb érkezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!