szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Villamos Művek korábbi vezetője, Mártha Imre szerint 500 millióval több pénzt készül a magyar kormány fizetni a német E.On hazai cégeiért a magyar állam, mint amennyit azok valójában érnek.

Ha az eddig nyilvánosságra került információk és paraméterek mentén megy végbe az üzlet, akkor meg merem azt kockáztatni, hogy Sukoró ehhez képest bábjáték volt - állítja Mártha Imre, volt MVM-vezér az Index interjújában. Mártha ezzel arra utalt, hogy szerinte a magyar állam sokkal többet készül fizetni a német E.On két fölgázzal foglalkozó magyar cégéért, mint amennyit azok valójában érnek. A volt MVM-vezér úgy tudja, hogy a vagyonértékelések 40 és 300 millió euró körüli összegre teszik a cégek árát, míg a kormány 800 millió eurót készül kifizetni a vállalatokért.

"Nekem úgy tűnik, hogy a miniszterelnök kezét nem fogta senki, amikor aláírta ezt a nyilatkozatot. Az a gyanúm, hogy senki nem mert neki szólni, hogy főnök ezt ne így, ne ennyiért. Jó szándéktól vezérelve aláírt valamit, amit most az apparátus kétségbeesetten próbál papírokká transzformálni, de ez gazdaságilag és jogilag elfogadható módon nagyon nehezen megy" - emelte ki Mártha, aki jelenleg az ELMIB energetikai cégcsoport vezérigazgatói posztját tölti be.

Az MVM volt vezetője emellett a büntetőjogi kérdést is behozza az E.On-ról történő diskurzusba. Szerinte pont a Fidesz vezette be azt a büntetőjogi gondolkodást, hogy nemcsak az aláíró felel a döntésért, hanem a döntéshozó testületekben ülő igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok is. Így aki egy kifogásolható előterjesztést megszavaz, előterjeszt az belekeveredhet. "Azt gondolom, van némi aggodalom a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő és az MVM igazgatóságában is ezzel kapcsolatban" - hangsúlyozta Mártha.

Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.On elnök-vezérigazgatója tavaly novemberben szándéknyilatkozatot írt alá arról, hogy az E.On gázüzletágát megvásárolná a magyar állam. A magyar kormányfő még tavaly nyár végén jelezte, hogy hazánk megvásárolná az E.On cégeit, december 15-ig elvileg a felek leegyeztették a részleteket, és legkésőbb január végéig a szerződést is aláírják. A vételárról egyelőre ugyanakkor közelebbi információt nem lehet tudni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!