Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Ciprus arra számít, hogy Oroszország 2022-ig kitolja a 2011-ben folyósított, eredetileg 2016-ban lejáró 2,5 milliárd eurós hitelének futamidejét - mondta ciprusi pénzügyminiszter csütörtökön. Szhiarlisz Hágában egy holland parlamenti meghallgatáson szólalt fel, ahol az Európai Unió és az IMF készülő pénzügyi mentőcsomagjával kapcsolatos kérdésekre válaszolt.
Ha Oroszország csatlakozna a 17 milliárd eurós segélyprogramhoz, akkor ezt ugyanolyan feltételekkel tenné, mint a többi résztvevő – mondta a miniszter. Szhiarlisz emlékeztetett, hogy a csomagból 10 milliárd eurót a ciprusi bankok feltőkésítésére, 6-6,5 milliárdot pedig a meglévő adósság refinanszírozására fordítanának. A ciprusi bankok súlyos veszteségeket szenvedtek el, amikor kénytelenek voltak görög követeléseik jelentős részét leírni.
A hitelezők várhatóan a február 17-én esedékes választások után véglegesítik a feltételeket.
A 17 milliárd euró a görög segélycsomag összegéhez képest nem sok, de körülbelül annyi, mint a ciprusi hazai össztermék. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg 80 százalékon álló GDP-arányos államadósság a program nettó költségei miatt brüsszeli becslések szerint a hazai össztermék 140-150 százalékára ugrana fel. Ez nyilvánvalóan tarthatatlan, az IMF úgy számol, hogy a rátát legalább 120, de inkább 100 százalékra kellene leszorítani, hogy az adósságállomány kezelhető legyen.
A probléma az, hogy nemigen van miből leszorítani. A mentőcsomag feltételei között várhatóan szerepel majd az állami vállalatok privatizálása, a nyugdíjreform és esetleg egy egyszeri adó kivetése az ország 800 ezer lakosára. Elemzők szerint a szigetországban három eladható állami vagyonelem van: a távközlési vállalat, a villamos művek és a kikötők. Ezekből azonban összesen sem folyik be több 2-3 milliárd eurónál.
A hitelek részleges leírása - függetlenül attól, hogy az EU eleve elutasítja - amúgy is visszaütne. A ciprusi államadósság körülbelül 70 százalékát államkötvények formájában ciprusi bankok tartják, az adósság leírása tönkretenné a bankokat, miközben épp szanálásuk a cél.
A GDP-hez mérve a ciprusi bankrendszer hatalmas méretű, nagyjából 70 milliárd eurónyi betétet kezel, amelynek majdnem fele devizakülföldiek birtokában van. Általános vélekedés szerint többségük orosz, de a ciprusi jegybank nem közöl országos bontásban adatokat. A bankok megmentése a betétesek, jórészt az orosz betétesek védelmét is szolgálná, ezt az uniós polgárok nehezen nyelnék le, már csak azért is, mert egyes vélemények szerint a pénzek többnyire pénzmosás miatt landolnak a szigetország bankjaiban.
Támaszkodni lehetne még a földgázvagyonra. A Ciprus és Izrael közötti tengerrész becslések szerint 80 milliárd dollár értékű földgázkincset rejt, de a kitermelés csak 2018-ban kezdődik meg, és a nemzeti vagyont előre elzálogosítani politikailag igen érzékeny kérdés. Ennek ellenére ez olyan forrás, amelyet sem Oroszország, sem az EU nem fog figyelmen kívül hagyni.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.