Mintha Matolcsy ötletbörzéjét látnánk

Rendkívül érdekes, mondhatni unortodox megoldásokkal igyekeznek az európai politikusok és szakértők a ciprusi válságot kezelni. A bankbetétek megadóztatása mellett szóba került a ciprusi nyugdíjpénztári források egy részének bevonása is a bankok újratőkésítése céljából.

  • hvg.hu hvg.hu
Mintha Matolcsy ötletbörzéjét látnánk

Rendkívül érdekes, mondhatni unortodox megoldásokkal igyekeznek az európai politikusok és szakértők a ciprusi válságot kezelni. A bankbetétek megadóztatása mellett szóba került a ciprusi nyugdíjpénztári források egy részének bevonása is a bankok újratőkésítése céljából. Ez Magyarország számára is ismerős lehet, bár nálunk a folyó kiadások finanszírozására költötte a kormány a magánnyugdíjpénztári pénzek jelentős részét. Ciprus esetében azonban a szükség - és az európai politika vetületei - sarkallják formabontó megoldásokra a politikusokat, míg hazánkban a strukturális átalakítások meg nem lépése és a "helytelen gazdaságpolitika" következtében jöttek létre ilyen megoldások.

A Wall Street Journal Real Time Brussels blogja csokorba gyűjtötte a ciprusi válság kapcsán felmerülő kérdéseket. A válaszok között szerepel annak leírása is, hogy miért tűnt úgy, hogy a bankbetétek egyszeri megadóztatása jó ötlet lehet. Azért született ez a döntés, mivel a betétek bevonása nélkül 17,5 milliárd eurót kellett volna az ország megmentésére költeni - ebbe pár eurózónás tagállam minden bizonnyal nehezen ment volna bele -, emellett az IMF ötletét kockázatosnak tartották. A blogposzt kifejti azt is, hogy az adóparadicsomnak tartott Ciprus egyáltalán nem Németország "jóbarátja", a ciprusi bankokkal kapcsolatos pénzmosásról szóló hírek erodálták a német és finn parlamenti képviselők bizalmát is.

A bejegyzés szerint Oroszország most azért nem fog segíteni az uniós szigetországon - korábban már nyújtott hitelt -, mivel kevésbé érinti negatívan a ciprusi helyzet eszkalálódása, mint az eurózónát. Arra a kérdésre, hogy mit lehetett volna tenni, hogy ne legyen Ciprusból ekkora gond, a szerző azt a választ adja, hogy a helyi és uniós bankfelügyeletnek nem lett volna szabad hagynia a bankszektort ekkorára nőnie. Emellett pedig a ciprusi bankok is erősen invesztáltak görög állampapírokba, azok leírása pedig érzékenyen érintette őket. Ha 2014-től az Európai Központi Bank (EKB) komolyabb felügyeletet kaphat az eurózóna bankjai felett, akkor minden bizonnyal megelőzhetőek lesznek a hasonló válságok.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.