szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A politikai vállveregetésre hajtó közgazdászokat meg kell fegyelmezni, különben megy a szakma a levesbe. Legalábbis így gondolja egy oregoni közgazdász.

Komoly büntetést kellene kiszabni, ha egy közgazdász nem tartja be a szakmai előírásokat, és félrevezető, nem megalapozott kijelentéseket tesz politikai érdekből, ezt javasolja Mark Thoma, az oregoni egyetem közgazdásza – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja. A büntetés minden bizonnyal szakmai jellegű lehet, publikációkat érintő konzekvenciákra kell gondolni.

Thoma szerint a makrogazdasági elemzés elég nagy bajban van, és ideje lenne konkrét lépéseket tenni annak érdekében, hogy a szakma vissza tudja nyerni a válságban, illetve a válsággal kapcsolatban elvesztett hitelességét. Thoma szerint először is be kell látni, hogy a közgazdaságtannak és a közgazdászoknak komoly korlátai vannak. A standard makrogazdasági modellek nem igazán adnak támpontokat azzal kapcsolatban, hogy miképp kellene a fiskális és a monetáris politikának a jelen helyzetben viselkednie. A keynesi modell ugyan épp ezekre a helyzetekre van kitalálva, de a közgazdászok egy része még mindig nem képes ezt a keretrendszert elfogadva gondolkodni – ez ugyanis sokszor saját életművüknek, sokszor sok évtizedes munkájuknak egy fajta megtagadását jelentené, amire csak kevesen képesek.

Az oregoni professzor szerint gondot jelent, hogy a makrogazdasági elemzésekben kevés az empíria, ami pedig van, az alacsony elemszám miatt nagy bizonytalansági kockázattal terhelt. Az is problémás, hogy eddig nem fordított kellő figyelmet a közgazdászszakma az empirikus eredmények ellenőrzésére, a replikációra. Emellett arra is szükség lenne, hogy a közgazdászok jobban támaszkodjanak a múltbeli tapasztalatokra: ha valami egyszer megtörtént, akkor jó eséllyel újra meg fog történni – minden fejlődés ellenére ezt érdemes lenne megjegyezni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!