szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hét éve tart a magyar gazdaság mélyrepülése, hét szűk esztendőn ment keresztül a magyar lakosság. A 2006 óta tartó zsugorodás olyan gazdasági visszaesést hozott, amely bár Budapestet is érintette, de itt a visszaesés, az életszínvonal csökkenése nem volt annyira mély, ám több vidéki régióban az 1989-es rendszerváltás utáni mély depresszióhoz mérhető az, ami bekövetkezett. Zsiday Viktor befektetési szakértő azonban úgy véli, számos ciklikus tényező okozta negatívumot strukturálisnak néznek, és ezek el fognak tűnni.

Hét éve tart a magyar gazdaság mélyrepülése, hét szűk esztendőn ment keresztül a magyar lakosság. A 2006 óta tartó zsugorodás olyan gazdasági visszaesést hozott, amely bár Budapestet is érintette, de itt a visszaesés, az életszínvonal csökkenése nem volt annyira mély, ám több vidéki régióban az 1989-es rendszerváltás utáni mély depresszióhoz mérhető az, ami bekövetkezett-– írja Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében.

A befektetési szakértő megjegyzi, a hazai recessziós hullám még bőven a 2008-2009-es válság előtt indult a Gyurcsány-csomaggal, amely a 2001-2006 közötti költségvetési gyeplőelengedést korrigálta. Ez nagyjából 2009-ben befejeződött volna, ekkora azonban "belefutottunk" a globális gazdasági válságba, aminek hatására Európában 2010-13 között komoly, a GDP közel 4 százalékát kitevő megszorítás volt, és ennek köszönhetően legfőbb exportpiacunk recesszióba került. Ha ez még nem lett volna elég, akkor a devizahitelekből származó súlyos lakossági fogyasztásvisszaesés és a bankrendszer összehúzódása, a hitelezés drámai visszaesése is sújtotta az országot, írja Zsiday.

A legtöbb hazai közgazdász pesszimista a magyar gazdaság kilátásait illetően, a befektetési szakértő azonban úgy véli, hogy számos ciklikus tényező okozta negatívumot strukturálisnak néznek, és ezek el fognak tűnni. A legfontosabb felfelé mutató tényezők között a következő elemeket találhatjuk meg:

  • az európai megszorítások befejezését,
  • a hazai költségvetés fenntarthatóvá válását, nem kell több jelentős állami megszorítás,
  • a bankrendszer lassan megszabadul rossz hitelállományától,
  • a Magyar Nemzeti Bank (MNB) proaktív lesz, olcsó hitelekkel árasztják el a gazdaságot,
  • a globálisan alacsony kamatok mind az állam, mind a vállalkozások számára olcsó finanszírozást tesznek lehetővé
  • és a forint leértékelésén (2014 után) keresztül további kompetitív előnyre fog szert tenni a magyar gazdaság.

A beinduló növekedés hatására pedig ismét több marad az állam és a lakosság zsebében, azaz többet tudnak költeni, amely az elmúlt hét év ördögi köre után egy "angyali kört" fog kialakítani, a jobb gazdasági eredmény magasabb költekezést, az pedig jobb gazdasági teljesítményt fog hozni. Lehet azon vitatkozni, hogy mekkora lesz a fellendülés, de Zsiday úgy gondolja, hogy a hét szűk esztendőnek Magyarországon vége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!