szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyobb lett a győri Audi, megszűnhet a roaming díj egész Európában, és a pénzügyminiszter szerint még jó, hogy nem vettünk fel újabb hitelt az IMF-től, mivel jövőre visszafizetjük nekik az egészet. Az MNB-ben viszont folytatódik a tisztogatás. Tippelje meg a tündérmese folytatását a hvg.hu-val!

Magyarország a környező országokhoz képest alig költött előzetesen az árvízvédelemre, de megúszta. Az Erste által a héten kiadott jelentés konklúziója az, hogy a korábbi, 2002-es nagy árvízhez viszonyítva azért volt csak a mintegy fele, 3 milliárd euróra tehető az árvízkár, mert a régió országaiban összesen mintegy 3,3 milliárd eurós árvízvédelmi beruházásokat végeztek. Az adatok azt mutatják, hogy Magyarország ennek még a tizedét se, összesen 300 ezer eurót költött erre a célra, miközben Csehországban 500 ezer eurót, Szlovákiában 600 ezer eurót, Ausztriában pedig 1,8 milliárd eurót építettek be a védelmi rendszerbe.

Felavatták az Audi Hungaria Motor Kft. mintegy 900 millió euróból megépült új járműgyárát. Szerdán Győrben már hivatalosan is elkezdte a termelést az üzem, ahol teljes járműgyártási folyamat zajlik, és ahol hol majd az A3 limuzin is készül. Az Audi az új gyáregységnek köszönhetően évente 125 ezerrel több járművet gyárt. A győri beruházással a cég a világ legnagyobb motorgyártójává válik, a magyarországi gyár pedig a második legnagyobb hazai vállalatává lép elő.

Ugyanannyiért telefonálhatunk majd az egész Európai Unióban, mint itthon – erről, illetve a távközlési szabályok megreformálásának felgyorsításáról döntött Brüsszelben az Európai Bizottság. Ha a távközlési piac harmonizálása a tervek szerint zajlik, akkor már a jövő nyáron megszűnhetnek a roaming díjak. Sőt, a szabályozás a telefonhívásokon túl a szöveges üzenetekre és a netes adatforgalomra is hatással lesz Brüsszel szerint. A döntés mögött az áll, hogy az EB szerint a 27 tagállamban túl sok – mintegy száz – szolgáltató van jelen a piacon, ami nem segíti a beruházásokat és a fejlesztéseket.

Magyarország legkésőbb 2014-ben törleszti a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) 2008-ban felvett hitelt – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter csütörtökön Budapesten a Fidesz Magyarország jobban teljesít című rendezvénysorozatának keretében tartott előadásában. A tárcavezető az utóbbi három év gazdaságpolitikáját értékelve azt mondta, hogy 2010-hez képest az adósságcsapdával és a rossz foglalkoztatási helyzettel szemben már nyerésre áll a kormány, így jól döntöttek, hogy nem tárgyaltak újabb hitel felvételéről az IMF-fel.

A megszorító intézkedések veszélyeztethetik a lakosság egészségét Spanyolországban, mert lerombolhatják az egészségügyi rendszer jelentős részét  – derül ki egy csütörtökön közzétett tanulmányból. A kutatók figyelmeztettek: ha az eddigi tendencia folytatódik, az országban súlyosbodhatnak az egészségügyi problémák, és megnőhet az olyan fertőző betegségben szenvedők száma, mint a tbc vagy az AIDS.

Az iPadokat is lenyomta a hazai kasszáknál a Myaudio – ez a magyar márka volt a legnépszerűbb táblagép az idei első negyedévben. A Kínában gyártott, de idehaza lokalizált és csomagolt készülékek elsősorban a kedvezőbb árnak köszönhetik a sikert, és a készülékeket forgalmazó cég a tavalyi 70 ezres értékesítés megduplázásán túl az okostelefonok területén is erősítene.

Több mint tízezer aláírás gyűlt össze a szegedi biomassza-erőmű megépítése ellen indított népi kezdeményezés során – jelentette be Ménesi Imre szegedi önkormányzati képviselő csütörtökön a csongrádi megyeszékhelyen. A protestálás célja, hogy a szegedi közgyűlés újra napirendre vegye egy lakótelep mellé tervezett biomassza-erőmű építésének ügyét. A szegedi közgyűlés fideszes és jobbikos képviselői áprilisban fogadták el a mintegy négymilliárd forint költségvetésű, uniós támogatással megvalósítandó távhős beruházással kapcsolatos előterjesztéseket.

Közös megegyezéssel távozik a Magyar Nemzeti Bankból (MNB) Simon András kommunikációs vezető. A hvg.hu úgy tudja, a Magyar Telekom egykori médiakapcsolati, majd kommunikációs igazgatójával, az MTV és a TV2 korábbi szerkesztő-műsorvezetőjével, akit 2010-ben Simor András, az MNB korábbi elnöke kérte fel a kommunikációs vezetői posztra, személyesen Matolcsy György közölte a hírt. Értesülésünk szerint az elmúlt napokban többekkel – köztük az MNB-ben korábban az év emberének választott szakemberrel és azzal a munkatárssal, aki az emlékérme-kibocsátások kommunikációjáért felelt – közölték: nem tartanak igényt a munkájukra. 

A hét képe: A kormány új terve a magyarok külföldön, akár offshore országokban fialtatott pénzenek hazahozatalára súlyos kérdéseket vethet fel, mivel a Stabilitás Megtakarítási Számla és a hozzá kapcsolódó állampapír-vásárlási program akár folyamatos pénzmosodává válhata cégek számára.
AFP / Achim Scheidemann

A hét mondata: "„Az elmúlt időszakban több köszönőlevelet is kaptunk, és néhány igen megható, sikeres családi történetet osztottak meg kollégáinkkal, melyeket ezúton is köszönünk Önöknek! Amennyiben sikertörténetét, boldogságát Ön is megosztaná velünk, kérjük írjon Nekünk” – írta Gyulai Zsolt, a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. honlapján megjelent közleményben. A fotókat is kérő felhívás azzal zárul, hogy: „Legyünk együtt büszkék a Nemzeti Dohányboltokra!”

Aktuális Tündérmese Mutató (ATM)

Hét hónapnyi csökkenés után az ipar áprilisi kibocsátása 5,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, miközben az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal nőtt a termelés – írta pénteken kiadott részletes jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Áprilisban - az előző évhez képest - 14,2 százalékkal nőtt az ipari termékek export-értékesítése, a járműgyártás kivitele ennél is jelentősebben, 22,6 százalékkal nőtt. A feldolgozóipari export másik meghatározó alágában, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene két év után először tudott emelkedni, igaz, a 7,4 százalékos plusz a KSH szerint elsősorban a rendkívül alacsony bázisnak köszönhető. 12,4 százalékkal megugrott az élelmiszer-kivitel, és közel 11 százalékot ugrott a villamos berendezések és gépek exportja is.

Az első 4 hónapjában Magyarország területi egységei közül az ipari termelés két régióban nőtt az előző év azonos időszakához képest: a Dél-Alföldön 29,9 százalékkal, Észak-Magyarországon pedig 1,7 százalékkal. A többi régióban 2,8 és 5,4 százalék közötti  volumencsökkenés volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!