szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Google több mint 40 egyéb szervezettel társulva útjára indított egy erdőirtás-monitoringózó eszközt, amelyet Global Forest Watch névre kereszteltek.

A szolgáltatás révén az egyszerű érdeklődő is közel valós időben figyelemmel kísérheti, hogy világszerte milyen ütemben pusztulnak az erdőségek. A szolgáltatás a műholdas technológia lehetőségeit ötvözi a szabad hozzáférésű adatok crowdsourcing rendszerű feldolgozásával. A kezdeményezés szépsége, hogy az adatok szabadon hozzáférhetőek, úgyhogy akár a kormányok, nemzetközi és nemzeti szervezetek is felhasználhatják őket az erdővédelem érdekében.

A faanyagok energetikai célú felhasználása még napjainkban is rendre maga mögé utasítja a Napot és a szelet, mint megújuló energiaforrásokat. Égetni többféle formában lehet, például rőzse, pellet, vagy fűrészporként. Nem véletlen, hogy az Európai Unió 2020-as megújuló energetikai célkitűzéseinek teljesítésében is kiemelt szerepet szánnak szilárd biomasszának, ami jelenleg többségében még mindig valamilyen faanyagot jelent – olvasható a Chikansplanet blogon.

Az európai cégek már el is kezdtek versengeni a Föld még fellelhető – és hasznosítható – erdő-készleteiért. Míg a tavalyi évben Európa 13 millió tonna fapelletet használt el, addig a legfrissebb jelentések szerint ez az igény 2020-ra 25-30 millió tonnára nőhet. Nem meglepő, hogy már külön tőzsdét is nyitottak e célra. De egyre nagyobb méreteket ölt az illegális, engedély nélküli fakitermelés is. Az új kezdeményezésnek kevés gyakorlati haszna van az erdőirtások megfékezésében, azonban a megelőzésben annál inkább. Ha érdekli, milyen ütemben tűnnek el a világ erdőségei, ezen a linken érheti el a szolgáltatást.   

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!