Kiszervezi védelmi ipari érdekeltségeit a magyar állam
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
A jegybank monetáris tanácsa mostani viselkedésével zöld lámpát ad a forint ellen spekulálóknak – írja Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében. A befektetési szakértő úgy látja, a forint gyengülése káros a gazdaságra, nem lepődne meg, ha a mostani trendeket elnézve a következő egy-két évben 3-4, de akár 5 százalékos infláció lenne.
"Pleschinger elmondása szerint a monetáris tanács tagjainak többsége úgy véli, hogy a magyar gazdaság erős fundamentumai vonzóvá teszik a forintot az alacsonyabb reálhozamok és a megnövekedett volatilitás ellenére" – mondta a jegybank monetáris tanácsának tagja hétfőn a Reutersnek. Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében mindezt úgy kommentálja, hogy "ezek a tagok valószínűleg valamilyen alternatív univerzumban élnek".
A szakértő szerint önmagában igaz az, hogy a jelentős folyó fizetési mérleg többletünk és a viszonylag kiegyensúlyozott államháztartás révén a forintnak van egy "természetes vonzereje", tehát ha semmi érdekes nem történne, akkor lassan tudna erősödni. Magyarországnak azonban más országokkal összehasonlítva is hatalmas külföldi finanszírozási megújítási igénye van, azaz mivel az állampapírjaink jelentős része külföldi kézben van, ezért ha nem biztosítunk elég magas kamatot számukra, akkor nem veszik meg a papírokat. A londoni befektetők azt mondják, hogy nagyon szép Magyarország, tetszik is nekik, csak nem 2,7 százalékos hozam mellett. "Ott inkább nem veszik meg, hanem vesznek helyette dél-afrikait, törököt, indiait, ahol már emeltek kamatot. Ez egy versenypiac. Ha túl keveset kínálunk, akkor átmennek a másik pulthoz az állampapír-vásárlók" – írja Zsiday Viktor. Ráadásul mindehhez párosul is az amerikai monetáris lazítás visszafogása, a pénzek elkezdtek kiáramlani a felpumpált feltörekvő piacokról.
Ha ezeket összeadjuk eléggé veszélyes gyúelegyet láthatunk Zsiday szerint, és nem meglepő, hogy a külföldiek folyamatosan építik le a kötvényállományukat. Amit a magyar jegybank csinál, az felhívás keringőre, zöld lámpa a forint ellen spekulálóknak – teszi hozzá a befektetési szakértő. A forint gyengülése Zsiday szerint pedig káros a gazdaságra. Egyrészt a devizaadósságon keresztül minden devizaadóst rosszabb helyzetbe hoz, ami a gazdaságot direkt módon lassítja, másrészt a trendszerű forintgyengülés egy az egyben meg fog jelenni infláció formájában. Az importőrök egy ideig benyelik az árfolyamváltozást, de egy idő után árat fognak emelni, mert nem tehetnek mást. A jelenlegi trendeket (ha tovább gyengül a forint, vagy ezen a szinten stabilizálódik) tekintve nem lenne meglepő Zsiday szerint a következő egy-két évben 3-4, vagy akár 5 százalékos infláció sem. Zsiday szerint a forint gyengülő trendjét nem lenne nehéz megállítani, erre ugyanakkor ma úgy fest, nincs hajlandóság.
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. A cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változások kerülnek bemutatásra.
Még mintegy 186 milliárd forint kedvező feltételű pénzügyi forrás érhető el az EXIM-nél a Demján Sándor Program keretében meghirdetett konstrukciókban.
Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?
A pincészet vezetőjét költségvetési csalással gyanúsítják.
Garantált a konfliktus a magyar kormány és az EU féléves elnökségét átvevő Dánia között.