Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Megerősítette a magyar adósosztályzatot a Standard & Poor's.
Megerősítette Magyarország "BB/B" szintű adósosztályzatait pénteken a Standard & Poor's, az eddigi stabil kilátással. A nemzetközi hitelminősítő a lépéshez fűzött londoni elemzésében közölte: úgy látja, hogy többévnyi "heveny" magánszektorbeli mérlegalkalmazkodási folyamat és költségvetési szigor után a magyar gazdaságban megkezdődött a kilábalás.
Az S&P elemzőinek előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén reálértéken 3 százalékot meghaladó ütemben növekszik. A Standard & Poor's várakozása szerint a magyar gazdaság teljesítménye 2015 végére már valamivel túllépi a 2007-ben – vagyis a pénzügyi válság elhatalmasodása előtt – mért szintet.
Mint írták, várhatóan teljesül a hazai össztermékhez (GDP) mért 2,9 százalékos idei magyar államháztartási hiánycél, a magyar gazdaság növekedési potenciálja viszont a későbbiekben alacsonyabb szintre áll be. A nemzetközi hitelminősítő szakértői szerint a magyar gazdaság növekedési lendületének erősödését részben a beruházások és a fogyasztás korábbi nyomott szintjéből eredő bázishatások, részben a "nagyvonalú" EU-folyósítások, részben olyan kormányzati gazdaságpolitikai intézkedések okozzák, amelyek rövid távon segíthetik, középtávon viszont hátráltathatják a növekedést.
Amint az intézkedések hatásai kifutnak, a Standard & Poor's várakozása szerint a magyar gazdaság potenciális növekedési rátája 1-1,5 százalékra esik vissza. A kiszámíthatatlan gazdaságpolitikai döntéshozatal, a terjeszkedő közszféra, a regresszív és túlbonyolított adókörnyezet, a nem nyereséges bankrendszer és a csökkenő népesség visszahúzó erővel hat a magyar gazdaságra – áll az S&P pénteki elemzésében.
A hitelminősítő legutóbb március végén vizsgálta felül a magyar hitelbesorolást, akkor negatívról stabilra javította a kilátást a BB minősítés fenntartása mellett. Akkor a hitelminősítő azt emelte ki, hogy Magyarország besorolása javulhat, ha a kormány befektetőbarát intézkedéseket hoz, miközben strukturális reformokat hajt végre. Emellett akkor mérlegelhetnek egy felminősítést, ha a külső adósság fenntarthatóan csökkenő pályára áll, a növekedés pedig erősödik.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
„A rendszerváltásnak három pillére kell legyen: a jogállam helyreállítása, az állami bűnszervezet, továbbá az orosz csatlósviszony felszámolása” – hangsúlyozza Magyar Bálint szociológus, a maffiaállam-elmélet kidolgozója, aki szerint a rezsimváltó ellenzék igazi szűk keresztmetszete Magyar Péter személye.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.