szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tavasz óta a kis túlzással a fél magyar bankrendszerről terjed(t), hogy kivonul az országból, s egyik-másik pénzintézet – főleg amelyek be is zártak pár fiókot és elbocsátottak jó pár dolgozót – esetében ma is makacsul tartja magát a távozás híre. Ehhez képest az itthoni bankok közül pont a leginkább ingatagnak tartott pénzintézetek honlapjai arról tanúskodnak, hogy masszív munkaerőhiánnyal küzdenek. Az összesen több mint 200 karrierajánlat nem éppen a leépítést, kivonulást támasztja alá. Az időközben állami tulajdonba vett MKB Bank ezzel szemben összesen 5 pozícióba keres embert.

A Magyarországot állítólag elhagyó(?), vagy legalábbis a távozást nem csípőből kizáró bankokról szóló hírekben leginkább a Raiffeisen, az Erste, az Intesa San Paolo (a CIB Bank anyabankja), a Bayerische Landesbank (MKB Bank) és a GE Money (Budapest Bank) neve forgott. Nemrég a Figyelő írt arról, hogy a kormány is újabb bankot venne a nemrég megvásárolt MKB Bank mellé, de egyelőre kivárás van.

E híreket nem egy esetben külföldről érkező, az anyabankok zilált állapotáról szóló hírek is erősítették. Legutóbb a Raiffeisen Bank International idei, vártnál nagyobb veszteségeiről jelentek meg híradások, amik szerint a buktában oroszlánrészt vállal a magyarországi leánybank elsősorban a devizahitelesekkel való elszámolás miatt. Ehhez képest ezek a (még) külföldi magántulajdonban lévő forgó bankok összesen több száz új munkatársat vennének fel, míg az állami tulajdon nagyjából semmiféle lehetőséget nem kínál a korábban állásukat vesztett, vagy új banki szakemberek számára.

Munkavállalói oldalról ugyanis nem sok jele van, hogy ezek a bankok éppen lépni készülnének a magyar piacról, karrierkínálatuk ugyanis több mint meggyőzőnek tűnik. A banki "vészkorszak" közepette együtt sok-sok tucat állást ajánlanak a legkülönbözőbb munkakörökbe, a legkülönbözőbb állomáshelyekre. Mindebből úgy is tűnhet, hogy vége a leépítési hullámnak. Az új állásokat jellemzően a lakossági szegmensben hirdetik meg a pénzintézetek, a legtöbb új munkatársat a lakossági üzletág ügyfeleinek kiszolgálására, illetve a call centerekbe keresik. Lényegesen kevesebb álláshelyet kínálnak banki üzemi munkákra, de mindegyik szóban forgó pénzintézet keres elemzőket, fejlesztőket, különféle projekt menedzsereket, szakértőket. Sőt, a jövő is stabilnak tűnik, hiszen szinte mindegyik bank alkalmazna gyakornokakat is. A honlapokon meghirdetett karrierlehetőségek döntő többsége teljes munkaidős állás.

Számszakilag pont az a Raiffeisen tűnik az egyik legnagyobb munkahelyteremtőnek, amelyről a legmasszívabban tartja magát a híresztelés, hogy hamarosan távozik az országból. Összesen 83 új állásajánlatot sorolnak fel a bank honlapján. Közöttük a legkülönbözőbb területekre keresnek munkatársakat, de a lakossági üzletágba és a call centerbe keresnek a legtöbbet, 17-17-et.

A legtöbb állást a GE Money tulajdonában lévő Budapest Bank hirdeti, összesen 113-at, ezek közül 22 rész-, a többi teljes munkaidős. A lakossági üzletágban dedikáltan 19 értékesítési tanácsadót vennének fel, de melletük keresnek fiókvezetőket és gyakornokokat is a fiókokba. Ugyancsak sok – 27 – kis-, közép- és nagyvállalati értékesítési tanácsadót keresnek, de számos ügyfélkapcsolati menedzser, lízingértékesítő, jelzálog-termékmenedzser és fiókvezető is elhelyezkedhet(ne) a BB-nél. Komolynak tűnő gyakornoki programot futtatnak, mintegy tucatnyi fiatalt keresnek különböző front- és backoffice területekre.

A BB és a Rafi karrierkínálata mögött ugyan elmarad, de mindenképpen számottevő az Erste és a CIB ajánlata. Az osztrák multi 25 betöltendő állásának több mint negyede a lakossági és a call center területeken van, de bőven alkalmaznának kockázatkezelési szakértőket is. Az olasz hátterű bank a 23 üres állás mintegy kétharmadát a lakossági, a vállalati és a lízing területeken kínálja.

A nemrég állami tulajdonba vásárolt MKB Bank kínálja a legkevesebb munkahelyet, összesen öt tétel szerepel a bank karrierkínálatában. Közülük kettő vidéki ügyfélreferensi, kettő ugyancsak vidékre kisvállalati tanácsadói, egy pedig budapesti pénzügyi tanácsadói munkára hív.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!