szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Van néhány olyan feltétel, amely a szolgálati időt, így a nyugdíj mértékét befolyásolja. Az én pénzem pénzügyi portál szerint az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) a hozzájuk érkezett jelzések alapján kifejezetten segítőkész a problémás esetekben.

Vannak olyan esetek, amikor az ember a nyugdíjkorhatárt elérve szembesül azzal, hogy egy időszak kiesett az életéből, legalábbis ami a nyugdíjjogosultságot érinti. Például, hogy a rendszerben van elmaradás, ugyanis egy korábbi munkáltató hibázott. Az én pénzem pénzügyi portálhoz eljutott visszajelzések alapján ugyanakkor az Országos NyugdíjbiztosításiFőigazgatóság (ONYF) segítőkészen, rugalmasan járt el ebben az esetben.

MTI / Varga György

A pénzügyi portál az ONYF segítségével és a törvények értelmezésével összeállított egy listát, melyek alapján a szolgálati idő, ezáltal a megállapítandó nyugdíj mértéke befolyásolható. Tavaly nyáron ugyanis elindult egy olyan folyamat, melynek során az ONYF a járulékbefizetéseket, szolgálati időt "közhitelessé" teszi. Először az 1955. és 1959. között születettekkel kapcsolatos eljárás zajlik le. Az egész procedúrára két év áll rendelkezésre, vagyis ebben a korosztályban 2016. december 31-ig kell elindítani a folyamatot. A mintegy 400 ezer érintett közül hétezer főnél már le is zárták az egyeztetést. Összesen amúgy eddig 70 ezer eljárást kezdtek meg.

És hogy mikre is kell figyelni ahhoz, hogy rendben menjen a megállapítás (a főbb elemeket írjuk le, a kivételekért, egyéb megjegyzésekért kattintsanak át a cikkre):

  1. alapszabályként 20 év szolgálati idő kell a nyugdíjhoz, 15 év után kapható résznyugdíj,
  2. minden gyermek egy év pluszjogosultságot jelent (ez a 1968. január 1. előtt születettekre vonatkozik),
  3. a nappali tagozat (felsőfokú végzettség) beleszámít a szolgálati időbe, de csak egy képzésre (illetve elsősorban az 1998. január 1-je előtt folytatott tanulmányokra),
  4. részmunkaidős állásnál ha a kereset meghaladja a minimálbért, akkor a szolgálati időbe teljes egészében beleszámít (minimálbér alatt arányosítanak),
  5. hosszabb fizetés nélküli szabadságnál a közeli hozzátartozó ápolása beleszámít a szolgálati időbe,
  6. a sorkatonai szolgálat beleszámít a szolgálati időbe,
  7. ha egyéni vállalkozó, vagy társas vállalkozás tagja az illető, akkor a nyugdíjjárulék befizetési hátraléka a szolgálati időt csökkenti.

 

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!