szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három kormánypárti és egy ellenzéki jelölt alkothatja a jegybank felügyelőbizottságát, az elnök az egyik fideszes tag lehet. Ez a testület kérdezhetne rá, ha túlköltekezést, pénzszórást látna a Magyar Nemzeti Bankban – amelynek a költekezési kedve feltűnően megnőtt Matolcsy alatt.

Aligha kell belemenős felügyelőbizottsági jelentésekre felkészülnie Matolcsy Györgynek és az általa vezetett Magyar Nemzeti Banknak (szemben például azzal, amikor a 2010-es kormányváltás után a Járai Zsigmond vezette felügyelőbizottság többször belekötött a Simor András elnök által irányított MNB gazdálkodásába). Több mint egy éve nincs ilyen testülete az MNB-nek (ez ütközik a törvénybe), a húzás-halasztás mögötti okokról szóló cikkünk itt olvasható, de hamarosan feláll az új bizottság.

A parlament négy személyt juttat a testületbe, az elnök Papcsák Ferenc volt fideszes országgyűlési képviselő lesz, két másik személy is a kormánypárti oldalról kerül ki: Madarász Lászlót a Fidesz, Szényei Gábor Andrást a KDNP jelöli. A negyedik tag Nyikos László, a Jobbik delegáltja lehet. Legalábbis ez körvonalazódott ma, a parlament gazdasági bizottsága ezt a négy személyt javasolta megválasztani a testületbe. Bár a parlament ülésén választják meg őket, aligha lesz más eredmény.

Papcsák Ferenc
MTI / Honéczy Barnabás

A Rogán Antal vezette gazdasági bizottság többsége sem Róna Péterrel, az LMP jelöltjével nem szimpatizált. Róna az előző négyéves ciklusban is tagja volt az MNB fb-jének, és többször élesen bírálta Matolcsyék gazdálkodását. (Matolcsy 2013 márciusa óta vezeti a jegybankot.)

De Veres János, volt pénzügyminiszter, az MSZP jelöltje sem kapott többséget a mai szavazáson.

A Matolcsy-féle jegybankot nem a visszafogottság jellemzi. 200 milliárd forintnál is többet szánt alapítványok létrehozására az MNB, több ingatlant is vásároltak (többek között csaknem 500 millió forintért a tiszaroffi kastélyt, ahol a télen disznóvágás volt, jegybanki dolgozók és vezetők pihenését szolgálja a kastély; egy luxusirodaházat 18 milliárd forintért; egy elegáns villát vett az egyik, jegybank által létrehozott alapítvány a Várban bő 3 milliárdért).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!