szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Potom 3,4 milliárd forint körüli összeget fizetett Matolcsy György jegybankja által létrehozott öt alapítvány egyike egy villáért Budapesten a Vár területén. Egy másik pedig csaknem 2 milliárd forintot kóstál. Rendezvény- és oktatási központ lesz bennük, meg a jegybank doktori képzése is ott folyik majd a tervek szerint.

Az oktatási és rendezvény központ közgazdasági, pénzügyi képzésekkel kapcsolatos rendezvényeknek és a kor követelményeinek megfelelő szakmai könyvtárnak is otthont kíván adni, továbbá a tervek szerint az Alapítvány által szervezett előadások, kiállítások és más közösségi rendezvények helyszíneként is szolgál majd – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján.

A jegybank közölte, hogy meghirdetett céljainak teljes körű megvalósításához oktatási és rendezvény központot, valamint angol nyelvű doktori iskolát alakít ki a Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány. Mindkét intézmény a Várnegyedben nyílik meg a szükséges építési illetve felújítási munkák befejezését követően. A két ingatlanért a jegybank bő 5 milliárd fizetett.

Egy villa is a jegybanki alapítványé lett

A jegybank közleménye szerint az eredetileg Ybl Miklós tervei szerint épült és a II. világháborúban elpusztult volt Lónyay-villa helyén az eredeti tervek alapján fogja rehabilitálni a műemlék épületet a PADA. A központnak helyet adó ingatlant a PADA a Budapanoráma Ingatlanforgalmazási és Hasznosítási Korlátolt Felelősségű Társaságtól vásárolta meg, nettó 11,2 millió euró vételáron (körülbelül 3,4 milliárd forint).

Ezt a villát veszi meg a jegybank alapítványa 3,4 milliárdért
Google Maps

A régi városháza műemléképülete, amelyet az MNB versenytárgyalás keretében 1,85 milliárd forintért vásárolt meg a Magyar Tudományos Akadémiától, szintén a PADA tulajdonába került. Ebben az épületben a PADA  egy Magyarországon egyedülálló, angol nyelvű, nemzetközi oktatóbázissal és hallgatói körrel rendelkező Doktori Iskolát kíván üzemeltetni 2016 szeptemberétől – áll a jegybank közleményében. A jegybank emellett leszögezte, hogy az ingatlanok megvásárlása a közvagyont, illetőleg a nemzeti célokat szolgáló közösségi vagyont is gyarapítja.

Komoly bevásárlás
A Portfolio.hu a villa megvásárlása kapcsán arról írt, hogy 2012-ben 2,5 milliárdot érhetett az ingatlan, így könnyen kiérdemelhette az ország (egyik) legdrágább lakása címet. A lap írása szerint az elmúlt 2 évben egész biztosan nem emelkedtek az ingatlanárak, ám a forint euróval szembeni árfolyama jelentősen gyengült, ez részben magyarázhatja az áremelkedést.

Van már kastély és luxusirodaház is

Matolcsy György jegybankelnök egy augusztusi interjújában beszélt arról, hogy a jegybank saját közgazdasági képzéseket indít, amik nem a bukott neoliberális tanokat hirdetik, emellett a korábbi ingatlanvásárlások egyrészt segítik a mérleget, megtérülést hoz a befektetés (Eiffel Palace irodaház megvásárlása 45,3 millió euróért), a tiszaroffi kastélyvásárlás (415 millió forint volt a vételár, a vásárlásról a HVG írt először) pedig egy belső oktatási-képzési, szabadidős, sport és üdülési létesítmény kiépítését jelenti, korábban 22, ilyen funkciókat ellátó ingatlan együttes állt a jegybank rendelkezésére, ebből 2009-re semmi nem maradt a jegybankelnöke szerint. A jegybank emellett tavaly év végén az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) nevű érdekvédelmi szervezet korábbi székházát is megvásárolta – sajtóinformációk szerint körülbelül 450 millió forintért (az ingatlant a jegybank a vásárlás után átruházta Pallasz Athéné Domus Scientiae Alapítványának). A HVG emellett arról is írt, hogy 1,7 milliárdért a kecskeméti kórház egykori épületét a Bács-Kiskun megyei közgazdasági és pénzügyi szakemberképzést támogató Pallas Athéné Domus Mentis jegybanki alapítvány kapta meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!