Az internetes bérbe adás – főleg az Airbnb-láz megindulósa óta – nagyon vonzó, látszólag könnyű pénzkeresetet ígér, ám ingatlanjaik hasznosítása során a magánszemélyeket egy esetleges adóhatósági ellenőrzés során könnyen meglepetés érheti. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy egy adott lakóingatlan hasznosítása (különösen, ha azt az interneten hirdetik) könnyen ellenőrizhető az adóhatóság által.
A magánszemély, ha nem akar egyéni vállalkozó lenni, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben (Szja tv.) foglaltak alapján az ingatlan hasznosítására az alábbi két lehetőség közül választhat:
- ingatlan-bérbeadása
- egyéb szálláshely-szolgáltatás nyújtása.
A két hasznosítási mód közötti lényegi eltérés, hogy míg a bérbeadás általános esetben hosszabb távra vonatkozik, és egyéb járulékos szolgáltatás nem kapcsolódik hozzá, addig az egyéb szálláshely-szolgáltatás üzletszerű gazdasági tevékenységet jelent, melynek során az ingatlan átengedése általában rövid távra történik, és járulékos szolgáltatás (például takarítás, ágynemű, törölközőmosás) is kapcsolódik hozzá.
Ingatlan-bérbeadás adózása során az Szja. törvényben foglaltak szerint a magánszemélynek a bevételével szemben lehetősége van költséget elszámolni a vélelmezett (10 százalék) költséghányad vagy tételes költségelszámolás alkalmazásával – írja az Adózóna. A költségek elszámolása utáni összeg jelenti a magánszemély jövedelmét, amely a 16 százalékos személyi jövedelemadó és 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás alapja.
Egyéb szálláshely-szolgáltatás adózása során a fentiekben említett költségelszámolási módszer a tételes átalányadózás kivételével jelen esetben is alkalmazható. A személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás alapját ugyanúgy kell megállapítani, mint az ingatlan-bérbeadás esetén, de míg a személyi jövedelemadó mértéke 16 százalék, addig az egészségügyi hozzájárulás már 27 százalékos, és nem tartozik hozzá korlát.
Míg az ingatlan-bérbeadás az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény alapján főszabály szerint adómentes, addig az egyéb szálláshely-szolgáltatás adóköteles, tehát adószámot is igényelni kell hozzá, a nyújtott szolgáltatásról számlát (nyugtát) kell kiállítani. Továbbá az ingatlan-bérbeadáshoz engedélyt kérni nem kell, azonban az egyéb szálláshely-szolgáltatás kereskedelmi hatóság szálláshely-üzemeltetési engedélyével végezhető tevékenység, melyhez adatszolgáltatási kötelezettség is kapcsolódik.
Egy adóhatósági ellenőrzés során alkalmazott jogkövetkezmények, úgy mint mulasztási bírság, adóbírság (az adóhiány 50 százaléka), késedelmi pótlék összege könnyen a magánszemély bevételének teljes egészét is kiteheti.
További részleteket itt lehet olvasni.