szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vélhetően újra a kormányzatnak kell a zsebébe nyúlnia, hogy a jövőben se legyen veszélyben a BKV működése – írta a Világgazdaság, amely szerint még kérdés, hogy miként sikerül betömni a 15 milliárd forintos lyukat.

Továbbra is 15 milliárd forintos lyuk tátong a budapesti közlekedés, leginkább a BKV idei finanszírozásán, és egyelőre nem lehet tudni, hogy ezt miként tüntetik el – közölte a VG. Vélhetően a korábbi gyakorlathoz hasonlóan idén is az államnak kell a zsebébe nyúlnia ahhoz, hogy ne legyen fennakadás a közlekedési társaság működésében.

A lap értesülése szerint még szeptemberben újra megkezdődnek azok a tárgyalások a Fővárosi Önkormányzat és a kormányzat között, amelyeknek témája épp a BKV hosszú távú finanszírozása, de amelyeken várhatóan megoldást keresnek az említett 15 milliárdos forráshiányra is.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt. a fővárosi közlekedési szolgáltatások megrendelőjeként nagyságrendileg körülbelül 145 milliárd forintot fordít a budapesti közlekedésre. Ebből a legnagyobb részt a BKV-ra költi, de ott vannak még ezen a listán a kisebb operátorok, alvállalkozók is, az ő kifizetéseiket azonban szorosabb szereződés köti. Forráshiány esetén őket várhatóan előrébb sorolják, így a sor végére a BKV kerül.

Jelenleg még nincs gond a BKV finanszírozásával, csak az a kérdés, hogy ez így lesz-e az év végéig is. A probléma elkerüléséhez pedig az kell, hogy a BKK-nak rendelkezésére álljon a teljes mintegy 145 milliárd forintos keret, amiben egyelőre lyuk van.

A cégeket jól ismerő szakértők szerint ennek nem az alultervezés áll a hátterében, hanem például az a körülmény, miszerint a főváros éves szinten körülbelül 11 milliárd forintot veszít azon, hogy közlekedési szolgáltatásokat (HÉV, autóbusz) nyújt az agglomerációban. Ha tehát a fővárosnak sikerülne megállapodnia az agglomerációs önkormányzatokkal, akkor az említett 15 milliárd forint már 11 milliárddal csökkenne.

Ennek jelenleg kicsi a valószínűsége, így minden bizonnyal az állami büdzséből pótolják majd az utolsó pillanatban a hiányzó pénzt – tette hozzá a lap. Ez nem lenne egyedi, hisz az elmúlt évben is plusz 9 milliárd forinttal segítette ki az állam a BKV-t, ami a 4-es metró pluszforrásait is fedezte. Idén pedig a BKV 52 milliárd forintos hitelét vállalta át az állam.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!