szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ egyik legismertebb, ugyanakkor a tőzsdéken a legdrágábbként számon tartott cégéről, az amerikai Apple-ről kiderült, hogy három különböző napenergia-projektbe szállt be a közelmúltban, Belső-Mongóliában. Kínában ugyan nem ritka a naperőművi beruházás, de az iPhone gyártójának részvétele mellett azért van más furcsaság is.

A tervezett erőművi "trojka" együttes kapacitása 170 MW lesz, és az Apple az összberuházás 40 százalékát vállalta magára, mintegy 103 millió dollár értékben – ez derült ki a Cleantechnica friss beszámolójából, melyben a Belső Mongol Autonóm Régióban épülő három naperőművi beruházásról írtak. A másik beruházó is amerikai, a kaliforniai SunPower adja hozzá a többit, de a farmokat üzemeltetni már a helyi energetikai céggel, a Zhonghuan Energyvel fogják.

A két cég nem először dolgozik együtt ilyen projekten – sőt, Kínában sem ez az első közös munkájuk, miután Szecsuán tartományban egy 40 MW-os naperőmű létrehozásán is dolgoztak már. Tom Werner, a SunPower vezérigazgatója szerint az első kínai projekttel úttörő jelentőségű együttműködés vette kezdetét, "mely összehozta a világ különböző részein nagy tapasztalatokat szerző partnereket", hogy a megújuló energiára épülő vállalkozással hozzájárulnak a helyi gazdaság és a környezet fejlődéséhez.

Arccal Kelet felé - Az Apple szerint Kínában is van értelme napelemfarmokat építeniük
Apple Insider

A helyszínül választott terület persze nem véletlen: Belső-Mongóliának e részén bányásszák azokat a ritkaföldfém anyagokat (főként neodímiumot), melyeket előszeretettel használnak Kínában is, de világszerte is az okostelefonok, de az elektromos autók, szélkereket, illetve számítógépes winchesterek gyártásához. A kiválasztott régió legnagyobb ipari városa, Pautou (Baotou) ennek a felfedezésnek az összes nyomát magán viseli: alig fél évszázad alatt 97 ezerről 2 és félmilliós nagyvárossá dagadt, ma is brutálisan gyors a gazdasági növekedése, ugyanakkor azonban nagy biztonsággal felférhet bármelyik globális környezeti katasztrófatérképre – ahogyan az az idén áprilisban megjelent BBC-s helyszíni tudósításból is nyilvánvaló.

Maga a naperőmű azért is érdekes nyitánya lehet egy új korszaknak Pautou környékén, mivel a belső-mongóliai bányászat klasszikusan óriási mennyiségű szénre támaszkodik. Az idén 520 millió tonna felszínre hozatala a hivatalos célszám, amivel (a széntüzelésű villamosenergia-termelésben) 48 ezer MW-nyi kapacitás kiszolgálása is lehetséges. Ehhez képest a most célkeresztbe tett, 170 MW-os napenergia-termelési szint értelemszerűen porszemnek számít csak – akkor is, ha a napenergia sokkal jobb hatással van a környezetre, és az emberi egészségre. De az Apple-nél úgy látják, hogy már magának a naperőmű-építésnek a ténye is kicsike kis győzelemnek számít. És végül majd az ilyen kis győzelmek úgyis összeadódnak...

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!