szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hetedik napja tart az olajárak csökkenése a készleteket duzzasztó és az elkövetkező hónapokban valószínűleg tovább súlyosbodó túlkínálat miatt.

A hetedik napja tartó csökkenés már több, mint 13 százalékkal vitte lejjebb a világpiaci árat, ami a leghosszabb ideje tartó áresés 2014 közepe óta. 

A Brent nyersolaj ára a 2008 decembere óta első alkalommal a múlt hét pénteken és hétfőn délben is hordónként 38 dollár alá, az amerikai WTI nyersolaj pedig 2009 februárja óta első alkalommal 35 dollár alá csökkent. Hétfőn kora délután a Brent nyersolaj ára napi 2,77 százalékos eséssel hordónként 37,26 dolláron, a WTI pedig 2,23 százalékos eséssel 34,83 dolláron állt.

Az olaj ára a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, OPEC december 4-i fél éves bécsi tanácskozása óta minden egyes kereskedési napon csökkent. A tanácskozáson nem született megállapodás a szervezet termelési kvótájáról, így a korábbi, napi 30 millió hordós küszöbérték maradt érvényben. 

Az OPEC tavaly nyár óta az olajár szabályozása helyett világpiaci részesedésének megvédését helyezte termelési politikája előterébe. A cél a magas költséggel termelő új források, például az amerikai palaolaj kiszorítása a világpiacról.

AFP / Anadolu Agency / Onur Coban

A világpiaci túlkínálat a jövő év elejétől az iráni export visszatérésével csak tovább súlyosbodhat. Az International Energy Agency (IEA) pénteken jelezte, hogy a túlkínálat jövőre még nagyobb nyomás alá helyezi majd a világpiaci árakat, tárolókapacitásból ugyanakkor nem lép majd fel hiány.

A BMI Research számításai szerint Irán felhalmozott készleteinek értékesítése mellett a szankciók feloldása után napi 700 ezer hordó olaj egyenértékkel lesz képes növelni nyersolaj és szénhidrogén kondenzátum termelését 2016 végéig, ami teljes egészében exportra kerül majd. Teherán most decemberben 1,26 millió hordó olajat fog exportálni a már megkötött üzletek alapján. 

A Morgan Stanley hétfőn kiadott előrejelzése szerint az OPEC termelése jövőre napi egymillió hordóval emelkedik majd szinte kizárólag Irán, Irak és Szaúd-Arábia többlettermelésének köszönhetően. 

Salbali Karimi, az iráni Central Oil Fields Company vezérigazgatójának az iráni Shana hírügynökség által hétfőn idézett szavai szerint az országban hordónként 1,0-1,5 dolláros költséggel hozzák felszínre az olajat, az iráni olaj tehát bármilyen világpiaci ár mellett versenyképes tud maradni. 

Korábban az Öböl menti országok és Oroszország is jelezték, hogy akkor sem csökkentik termelésüket, ha a világpiaci ár 20 dollárra csökken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!