Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Miközben nálunk a nemzeti börze erősítésétől vár a jegybank gazdasági erősödést, a londoni és a frankfurti tőzsde eldöntötte, hogy egyesül.
Megállapodott az egyesülésről a Deutsche Börse és a London Stock Exchange Group (LSEG), a két nagy tőzsdeüzemeltető éves szinten 450 millió eurós megtakarítást vár a részvénycsere útján megvalósuló tranzakciótól, amelynek eredményeként a világ egyik legnagyobb értékpapír-piaci cége jön létre.
A Deutsche Börse (DB) szerdán kiadott közleménye szerint az új, több mint 30 milliárd dolláros piaci tőkeértékű csoportban a DB részvényeseinek 54,4 százalékos, az LSEG részvényeseinek pedig 45,6 százalékos részesedése lesz. A Nagy-Britanniában bejegyzendő csoport igazgatóságába a két vállalat egyenlő számban jelöl tagokat, az elnöki tisztséget pedig Donald Brydon, az LSEG jelenlegei elnöke tölti majd be, a vezérigazgatói székbe pedig Carsten Kengeter, a DB vezetője kerül.
Az LSEG üzemelteti a londoni és a milánói értéktőzsdét, valamint irányítja a Russell Investments amerikai indexszolgáltató és befektetési vállalatot. A nyugat-németországi, eschborni székhelyű Deutsche Börse üzemelteti a frankfurti tőzsdét, a Clearstream luxembourgi elszámolóházat és az Eurexet, a világ legnagyobb határidős és opciós tőzsdéjét is. A két tőzsdeüzemeltető a múlt hónapban jelentette be, hogy tárgyalásokat kezdtek az egyesülésről. Ezt követően az amerikai rivális, a New York-i tőzsdét is üzemeltető Intercontinental Exchange bejelentette, hogy fontolgatja egy felvásárlási ajánlat megtételét az LSEG-re. Nem kizárt, hogy a chicagói árutőzsde és a chicagói gabonatőzsde anyavállalata, a CME Group is beszáll a versenybe, de érdeklődik a londoni tőzsde iránt az egyebek között a hongkongi tőzsdét működtető Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. is.
A Deutsche Börse és a London Stock Exchange Group egyesülését még nem lehet készpénznek venni, ugyanis számos akadály áll még a megállapodás végrehajtása előtt. A fúziót például jóvá kell hagynia az Európai Unió versenyhatóságának, valamint a nemzeti felügyeleteknek is. Az Európai Unió például 2012-ben megtorpedózta a Deutsche Börse és - az abban az időben a New York-i tőzsdét működtető - NYSE Euronext egyesülését versenyjogi aggályokra hivatkozva. Carsten Kengeter, a DB vezetője abban reménykedik, hogy minden engedélyt megkapnak, és legkésőbb az idei év végére vagy a jövő év elejére egyesülhet a két vállalat.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.