szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Energiaklub az idén is díjazta a legfenntarthatóbb önkormányzatokat, melyek összesen 3600 MWh megújuló energiával gazdagították az országot, miközben 3500 tonna szén-dioxidtól mentesítették a környezetet. A 2015/2016-os "szezon" fenntartató települési versenyein szerepelők nagy szolgálatot tettek az országnak is: mintegy ötezer háztartás éves áramfogyasztásának terhét vették le az erőművek és hálózatok válláról.

A már-már hagyománynak számító Napkorona Bajnokságban az idén is Magyarország „legnaposabb“ települését kereste az Energiaklub. 2016-ban a napenergiát legbuzgóbban hasznosító települések versenyében az eddig amotoros fesztiváljáról és a Bolyhos pálinkáról országhíres Újszilvás község lett a bajnok.

A faluban működő napelem- és napkollektor-felületek nagyjából 250 család éves áramfogyasztásának megfelelő energiát termelnek, miközben Magyarországon itt létesült először önkormányzati fejlesztésű napelempark. A friss Napkorona Bajnok jó példát több település követi.

Nincs mese - a napelem megkerülhetetlen energiatermelő
AFP / Patrik Stollarz

Az egy lakosra eső napenergia-hasznosításban idén Nagypáli Község vihet haza ezüstérmet - és 100 négyzetméternyi tetőszigetelést. A kistelepülésen már szinte alig találni olyan intézményt, ami ne hasznosítaná a napenergiát. Az önkormányzat hosszú távú gazdaságfejlesztési koncepciójának szerves része a megújuló energiaforrások intenzív hasznosítása.

A Közbeszerzés zöldebben c. versenyben minden olyan projekttel nevezhettek az önkormányzatok, amely szén-dioxid-megtakarítással jár, például középületek energiahatékonysági korszerűsítésével, világításkorszerűsítéssel vagy hatékonyabb irodai berendezések beszerzésével. A projektek rangsora a szakmai zsűri pontozása és a leghatékonyabban elköltött forintok alapján állt össze. Az abszolút és kistelepülési kategóriában is nyertes, Ajak Város a település 4 kulcsfontosságú intézményének energetikai korszerűsítésével lett az első, és nyert közparkfejlesztést. Ők az energiamegtakarítás révén évente 110 tonnával kevesebb szén-dioxiddal terhelik a környezetet, miközben évi 5 millió forinttal csökkennek az önkormányzat energiakiadásai.

A 10 és 100 ezer fős települések kategóirájában Budapest XVIII. kerülete, Pestszentlőrinc-Pestszentimre lett a legjobb. Náluk a Kassa utcai Általános Iskola napelemmel és napkollektorral is kombinált komplex energetikai korszerűsítése lett a kategórianyertes projekt. A nagytelepülések kategóriagyőztese Budapest III. kerülete, Óbuda-Békásmegyer lett, a Pais Dezső utcai Általános Iskola felújításával. A verseny a nemzetközi Green-Proca (Green Public Procurement) projekt része, így a kategórianyertesek automatikusan jutnak tovább a nemzetközi mezőnybe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!