szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Továbbra is főleg használt lakás vásárlására igénylik a családi otthonteremtési kedvezményt, az átlagos felvett hitelösszeg 5-10 millió forint között szóródik. A megkérdezett bankok további bővülésre számítanak a második fél évben.

A CIB Bank arról tájékoztatott, hogy az igénylők mintegy 60 százaléka használt lakás vásárlására veszi igénybe a támogatást, csaknem 35 százaléka építkezéshez, 3 százalék bővítéshez, és kicsit több mint 2 százalék új lakás vásárlásához. Az igénylők csaknem háromnegyede kamattámogatott vagy piaci hitellel együtt veszi fel a csokot, az áfa-visszaigénylést kevesebben kérték a csok mellé, illetve önmagában is.

A csok mellé kérhető otthonteremtési hitelt átlagosan 8,45 millió forint összegben igénylik, míg a piaci kamatozású hitelt átlagosan 9,44 millió forintos összegben. A csok-kérelmek mintegy felét befogadó OTP Bankhoz január óta több mint 4400 igénylés érkezett, a 10 plusz 10 millió forintos konstrukciót 459-en igényelték, és 570-en kértek áfa-visszaigénylést.

A bank tájékoztatása szerint továbbra is használt lakás vásárlásához kérik legtöbben a csokot (az idei igénylések több, mint kétharmada), azonban az építéshez igényelt csok is egyre népszerűbb, idén az igényléseknek már több mint az ötöde családi ház-építéshez kötődött, míg ez az arány korábban mindössze 5 százalék volt.

A csokosok alig férnek hozzá az új lakásokhoz

Ismét módosulhatnak a CSOK szabályai - legalábbis ez terjed a piacon. Bár megindultak a lakásépítések, a CSOK-osok nemigen férnek oda, de úgy hallani, hogy hamarosan változtathat a kormány a CSOK szabályozásán, így ők is beszállhatnak a piac bővülésébe.

Az MKB Bank közlése szerint csokot mintegy 400, adóvisszatérítést 130, kamattámogatott hitelt pedig 100 ügyfél igényelt eddig. A kérelmezők fele építésre, a másik fele használt lakás vásárlására igényelné a támogatásokat, a bővítés, illetve az új lakás vásárlása mint cél elhanyagolhatóan kevés. Az átlagos igényelt hitelösszeg megközelíti a 10 millió forintot.

Az Erste Bank arról tájékoztatott, hogy több milliárd forint értékben nyújtottak eddig be támogatási kérelmet, az igénylők körülbelül fele hitelt is igényel; az ügyfelek több, mint fele használt lakás vásárlására veszi igénybe a csokot, de jelentős az építkezők száma is.

Túry Gergely

A bank szerint jelentős emelkedés volt a jelzáloghitelek folyósításában, amelynek oka a támogatási rendszer adta lehetőségeken túl egyrészt az alacsony kamatszint, másrészt a reálbérek emelkedése. Az ügyfelek sokkal nagyobb biztonsággal vesznek fel hitelt, mint a korábbi években - írták.

A Takarékbank válasza szerint több mint 2200 csok igénylést fogadtak be január óta, a csok mellé az ügyfelek 33 százaléka igényelt lakáshitelt, kamattámogatott hitelre 110 ügyfél adott be kérelmet, továbbá a takarékok 222 adó-visszatérítési támogatási kérelmet is befogadtak.

Angliában dolgozott? Bukhatja a csokot

Bár a magyar állam nagyon várja haza a kint dolgozó magyarokat, a csokkal pedig elejét venné a demográfiai célú migrációnak, a valóságban vannak még hibák és torzulások. A tanulságos eset vége: mínusz egy gyerek, kisebb ház.

A takarékok ügyfeleinek nagy többsége, 70,7 százaléka használt lakás vásárlásához veszi fel a csokot, míg új lakás építésére, vásárlására az igénylők 24,6 százaléka, bővítésre pedig 4,7 százaléka használná a vissza nem térítendő támogatást - írták.

Az UniCredit Bank közlése szerint február óta a csokot és az áfa-visszatérítést is 100-nál kevesebben igényelték. A három vagy több gyermekes családok által igényelt kamattámogatott hitel átlagos összege a banknál meghaladja a 9 millió forintot.

Kamattámogatott hitelt az új lakásépítési célú támogatást igénylő ügyfelek háromnegyede, míg az új lakásvásárlási célú támogatást igénylő ügyfelek közel 100 százaléka igényelte.

* * * Minden, amit a 2024-ben induló CSOK Plusz támogatásról tudni kell

Jövőre indul a CSOK Plusz támogatás, ami a gyermekvállalást tervező pároknak jelenthet akár 50 millió Ft kedvezményes hitelt, valamint gyerekenként 10 millió Ft hitelelengedést. A CSOK Plusz minden településen elérhető lesz, ráadásul kombinálható a babaváró hitellel és a Falusi csok-kal. Ezzel a kalkulátorral megtudhatod, hogy 2024-től mennyivel jársz jobban az új CSOK Plusszal!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!