szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kedvezményes áfa az új lakásokra csak akkor jár, ha pincével és terasszal együtt nem lesz túl nagy.

Komoly pezsdülést keltett az ingatlanpiacon az új lakások áfájának 5 százalékra csökkentése – azt azonban viszonylag kevesen tudják, hogy ez két szempontból is korlátos. Egyrészt csak 2019. december 31-éig érvényesíthető az alacsonyabb adótartam, másrészt a kedvezményezett lakások hasznos alapterülete többlakásos lakóingatlanban nem lehet nagyobb 150, egylakásos lakóingatlanban pedig 300 négyzetméternél – hívja fel a figyelmet Fehér Tamás, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje.

A hasznos alapterület értelmezésénél az építők valószínűleg az áfatörvényből indultak ki, és abba nem tartozik bele sem a garázs, sem a műhely. Így okkal gondolhatták az adózók, hogy például a pince és a terasz sem.

Úgy tűnik azonban, hogy tévedtek, és ez nagyon fontos lehet.

Egy törvénymódosítás ugyanis egyértelműsítette, hogy egy másik rendelkezés alapján kell számolni, vagyis a pince és a beépített tetőtér területe is egyértelműen hasznos alapterületnek számít, feltéve, ha azok belmagassága eléri az 1,9 métert.

Sőt, a Nemzetgazdasági Minisztérium nemrég kiadott egy állásfoglalást, amely szerint az „épületszerkezettel közrefogott tér” fogalmába - és ezáltal az összes hasznos alapterületbe - az erkély és a terasz is beletartozik. Pedig ezeknél a belmagasság nem is értelmezhető.

A Jalsovszky iroda szerint ez az állásfoglalás jogilag sem az adóhatóságra, sem az adózókra nem kötelező, mégis az várható, hogy az áfa mértékét az adóhatóság ez alapján fogja megítélni.

Előfordulhat tehát, hogy az 5 százalékos áfával felépített lakás vagy ház a pince vagy a terasz miatt átlépi a kedvezményes adótartalom felső határát, és utólag derül ki, hogy az építkezést 27 százalékos áfával kellett volna tervezni.

Az adóhatóság ilyenkor bekéri az áfakülönbözetet, és bírságot is kiszab, amit az eladótól fog követelni.

Tovább bonyolíthatja a helyzetet, hogy olyan szerződéseket is szoktak kötni, amelyekben a mindenkor irányadó áfa mértékét áthárítják a vevőre. Ilyen esetben tehát még az is előfordulhat, hogy az eladónak kell visszakövetelnie az áfakülönbözetet a vevőjétől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!