Sebességet váltott a gazdaság, de még feljebb kellene kapcsolni

A második negyedévben a vártnál jobban nőtt a nemzeti össztermék, de ahhoz, hogy a kormány idei célja teljesüljön, az év második felében még ennél is sokkal jobb eredményekre lesz szükség.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Sebességet váltott a gazdaság, de még feljebb kellene kapcsolni

Az első negyedéves zakó (0,9 százalékos GDP-bővülés) után sokkal kellemesebb hírekkel tudott ma szolgálni a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A második negyedévben 2,6 százalékkal (naptárhatás kiszűrésével 2,2 százalékkal) nőtt a magyar gazdaság, ami meghaladta a 2,1-2,2 százalék körüli várakozásokat. Az első negyedéves adat olyan rossz volt, hogy gyakorlatilag válságtanácskozásra késztette a kormányt, amely Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter vállára nagy súlyokat helyezett. A miniszter most levegőhöz juthat, de a víz alól még nem jött fel. A kormányzati várakozás ugyanis az, hogy a teljes évre vonatkozó GDP-bővülés 2,5 százalékos legyen.

Ezt továbbra sem tartja reálisnak egyetlen elemző sem. Ők többnyire megmaradtak a 2 százalék körüli adatnál, az OECD pedig egyelőre nem változtatott az 1,6 százalékos becslésén – amely azért ilyen alacsony, mert az év elején lefelé módosították.

A CIB-csoport kommentárja előre vetíti ugyan az éves előrejelzésének módosítását, bár azt majd a részletes adatok alapján végzi el – várhatóan szeptember elején. Így most 2 százalékhoz közeli, azt mérsékelten meghaladó éves GDP-növekedési ütemet valószínűsít 2016-ra.

A részletek megismeréséig Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője is fenntartja korábbi, 2 százalékos éves GDP-növekedési előrejelzését, de most úgy látja, amennyiben a német gazdaság jól teljesít, magával húzhatja a magyart is.

A kormányzati célokhoz az idei év második felében átlagosan 3,2 százalékos – kiemelkedő – növekedés lenne szükséges

– emlékeztet Virovácz Péter, az ING Bank makroelemzője.

Amint azt korábban bemutattuk, az első negyedév katasztrofális adatai mögött elsősorban az uniós forrásoktól való nagy függésünk állt. Amikor az uniós pénzek folyósítása – akár technikai okok miatt – megtorpant, az szinte azonnal mutatkozott a GDP-adatban is. Ezen kívül az ipari termelés kitettsége a nagy autógyáraknak (és közvetve a német autóipar teljesítményének) is olyan nagy, hogy akár egy Audi-modellváltás is befolyásolja a makrogazdasági mutatóinkat.

Ennek megfelelően a szakértők már az év elején is előre jelezték, hogy Brüsszel kifizetéseinek megindulása és a német autógyártás stabilitása vissza fogja rángatni a magyar adatot a reálisabb tartományba – részben ezt láthatjuk most.

A nemzetgazdasági minisztérium igyekszik e függőségünket tompítani, amikor a jó adat kapcsán hangsúlyozza, hogy „kiegyensúlyozott volt a gazdasági növekedés szerkezete, a bővüléshez lényegében minden szektor hozzájárult”.

Túry Gergely

Az NGM azt is közölte, hogy az ipar (értsd: főleg az autóipar) és az elektronika mellett a jó mezőgazdasági termés és a szolgáltató szektor is kivette a részét a növekedésből. A kiskereskedelmi forgalom mintegy 6 százalékkal bővült a második negyedévben, ami leegyszerűsítve arra utal, hogy a magyarok többet költenek, többet vásárolnak az üzletekben.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője ezek után az idei növekedést 2 és 2,5 százalék közé várja, és hozzáteszi, hogy „a kormány készül valamilyen gazdaságélénkítő programmal, amelynek részletei még nem ismertek, így ennek hatását nem lehet megjósolni”.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Még ki sem hallgatták a NER-es sztárpapot, aki meztelenre vetkőztetett védenceit masszírozta a gyanú szerint

Még ki sem hallgatták a NER-es sztárpapot, aki meztelenre vetkőztetett védenceit masszírozta a gyanú szerint

Lassú víz partot mos – talán ez a mondás írja le a legpontosabban, mi történik, amikor kiderül, hogy egy egyházi személy kiskorúakkal szemben szeméremsértő módon viselkedett. A botrányokat rendszerint nagy médiazaj kíséri, és ma már a gyanúba kerültek felfüggesztése is rutinszerűen megtörténik, de hiába: az egyházi és világi eljárások eredményét többnyire lehetetlen kideríteni. A HVG a közelmúlt botrányos ügyeiről kérdezte az illetékes szerveket.