szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Andy Vajna és Tiborcz István köre összebútorozott a Pesti Vigadó szomszédságában. A miniszterelnök vejéhez köthető BDPST csoport újabb nagy értékű ingatlant szerzett, pedig már eddig sem volt semmi a portfóliójuk. A bizniszbe, amelyben az MVN-vezér Szivek Norberthez köthető cégek is részt vesznek, a félállami Gránit Bank is besegített egy 1,95 milliárd forintos hitellel.

A miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz, illetve a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt irányító Szivek Norberthez köthető cégek szerezték meg a Mahart-házat a Pesti Vigadó szomszédságában. A beruházáshoz a félállami Gránit Bank biztosított nagy összegű hitelt – tárta fel a Válasz.hu.

Ebben az épületben működnek Andy Vajna kaszinóvállalatai, nemkülönben a Tropicana kaszinó is.

A tavaly augusztusban bejegyzett BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. papíron egy Szabó és egy Tóth nevű személy tulajdonában áll, a vállalkozás regisztrálásánál fizetett illetéket azonban Tiborcz számlájáról utalták át. A társaság egyik alegységének átmeneti ügyvezetője, Sajti András azt nyilatkozta, hogy pozícióját Tiborcz Istvánnak köszönheti.

Juhász István

A BDPST-csoport kezén eddig öt nagy értékű ingatlan vándorolt át: ezek közül az egyik, a volt Postabank-székház ma már az FBI által körözött Ghaith Pharaon tulajdonában áll. A második a Városligeti fasorban álló Spitz-villa, vagyis a volt Rátkai klub, amelyet a BDPST idén októberig egy török milliárdossal, Adnan Polattal közösen birtokolt, ma már a török üzletember hollandiai cége a 100 százalékos tulajdonos. A harmadik, a turai Schossberger-kastély jelenleg is a BDPST-csoporté, akárcsak a negyedik, a bodajki Hochburg-Lamber-kastély.

A Pharaon és a BDPST-csoport közti kapcsolatot is adatolja az a cikk a friss HVG-ben, amely a szaúdi milliárdos magyarországi tevékenységét mutatja be.

Az ötödik épület a BDPST környékén a Válasz cikkében szereplő Mahart-ház. Ennek megszerzésében az MNV vezérigazgatójához, Szivek Norberthez köthető cégek is közreműködtek.

A Mahart-sarokház, amely az Apáczai Csere János utca 11. és a Vigadó utca 2. házszámot is magában foglalja, független értékbecslések alapján 1,5 milliárd forintot érhet. 2004-ig az állam tulajdonában állt, majd az ír ingatlanfejlesztők által ellenőrzött Apáczai 2005 Ingatlanhasznosító Kft. birtokába került. Az épület egytizede már 2001 óta Andy Vajnáé a Bár-Co. Vendéglátóipari Kft.-n keresztül.

A Mahart-ház egyik dísze
Túry Gergely

Az épület maradék 90 százalékát birtokló Apáczai Kft.-t idén nyáron két vállalkozás vette meg az ír tulajtól: a Fortuna Prince és a Viona Projekt kft.-k. Mindkét vállalkozás az MNV-vezérigazgató Szivek Norbert "magánbirodalmában", a Hercegprímás utca 12. magasföldszintjén székel. A ház postaládáján fel is tüntették Szivek nevét – mintegy háromtucatnyi cég mellett.

A Fortuna Prince tulajdonosa, Bajor András Gyula üzlettársi viszonyban van Szivekkel, a Viona Projekt azonban kikerült ebből az érdekkörből, és a BDPST Zrt.-é lett.

A Mahart-házban
Túry Gergely

A bonyolult folyamatok végeredménye a jelen pillanatban: a Mahart-ház egytizede Andy Vajnáé, a maradék kilenctized kétharmada Tiborczéké, egyharmada pedig Bajor András Gyuláé, aki a Szivek-stáb tagja.

Egy kis félállami segítség

A napokban változásbejegyzési kérelem érkezett a cégbíróságra, amely szerint az Apáczai 2005 Kft. tulajdonosi köre (azaz Tiborcz és Szivek köre) összesen 1,95 milliárd forint hitelt kapott a projekthez a félig állami tulajdonban lévő Gránit Banktól, négy beruházási kölcsönszerződés alapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!