szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A liba szezonja ma már hosszabb, és nem csak egy napig tart, de jó tudni, hogy ha otthon nekiállunk a sütésnek, akkor milyet vegyünk.

November 11-e Márton-nap, ilyenkor libát szokás készíteni. Az Origo összeállításában arról ír, milyen libát érdemes venni.

Roland Holzer, a Hotel Kempinski élelmezési vezetője a lapnak elmondta, az egészben sütött libához a zsírosabb állat a megfelelő, Holzer szerint pedig a mellcsont megtapogatása segít eldönteni, elég kövér-e a liba. Mint mondja, ha túlságosan kiáll a csont, és nincs körülötte elég zsír, akkor inkább válasszunk másikat, mert ki fog száradni a sütőben.

Holzer hozzátette, szerinte a jó libasült titka csak az idő. Mint mondta, ő alacsony hőfokon, 120 fokos sütőben kezdi sütni az egész libát, egy órán át az egyik oldalán, aztán egy másik órát az ellenkező oldalán süti, hogy mindkét comb rendesen megpuhuljon. Ezután kell neki egy óra hason, aztán háton is. Ízesítéshez csak sót, borsot, majorannát és fahéjat használ a séf, és némi vizet önt a tepsi aljába. Elmondása szerint a mell kiszáradását egy üres borosüveggel lehet megelőzni, ha bedugjuk a liba belsejébe, kevésbé forrósodik át a hús.

Szabó Miklós, a 25 éve liba- és kacsatenyésztéssel foglalkozó Tranzit-csoport vezetője a lapnak elmondta, az utóbbi évek rendszeres Márton-napozása jót tesz a hazai libafogyasztásnak. A nemzetközi trendeknek köszönhetően a sokáig csak télen népszerű kacsát sikerült egész évben keresetté tenni, és ma már a liba szezonja is egyre hosszabb, november elejétől egészen karácsonyig tart.

Elmondása szerint a boltokba kerülő állatok élősúlyban 5–5,5 kilósak, ez konyhakészen 3–4 kilogramm közötti súlyt jelent. Egyben sütéshez praktikusak lehetnek a kisebb, 3 kiló alatti darabok is, amik viszont csontosabbak. A tenyésztő elmondta, régebben 6-7 hónapos libát fogyasztottunk, ma már 12-14 hetesen levágják őket.

Hozzátette, eleve kétféle típusú libával találkozhatunk attól függően, hogy eredetileg húsra vagy májra nevelték az állatot. A hús- vagy pecsenyeliba soványabb, míg a tömött értelemszerűen jóval zsírosabb – a kétféle hús között a bőr alatt lévő zsírréteg alapján lehet különbséget tenni, egy tömött állatnál ez akár fél centi is lehet.

Héja László, a Gellért Hotel konyhafőnöke azt mondta, szerinte a zsírosabb, májra hizlalt változatot akkor érdemes venni, ha valakinek szüksége van a zsírra is, hiszen a kész sült mellé kap akár 2-3 kiló libazsírt, esetleg egy kis libatepertőt is. Héja szerint egész libát viszont tényleg csak annak érdemes venni, aki az összes részét fel tudja használni. Hozzátette, ha valaki libamájat akar venni, akkor is oda kell figyelni, mert a nagyméretű, sárga májak sokszor már annyira zsírosak, hogy nem lehet őket szépen megsütni.

Ha receptet keres, akkor itt ajánlunk egyet libamájhoz, itt pedig a libacombokhoz!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!