szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ukrán bevándorlókkal és a Nagy-Britanniából hazatérő lengyelekkel akarja egyensúlyban tartani a munkaerőpiacot a varsói kormány.

Rekordalacsony, 5,5 százalék volt a munkanélküliség Lengyelországban, a legutolsó negyedévben, és ez abszolút csúcsot (más szemszögből mélypontot) jelent az 1992 óta mért adatban. A külföldi és belföldi cégek egyaránt munkaerőhiányról panaszkodnak, pedig a kilencvenes években csaknem négymillió lengyel ment külföldre, hogy munkát találjon. Több mint 800 ezren Nagy-Britanniában élnek, ők alkotják most ott a legnagyobb külföldi kisebbséget – írja a Bloomberg amerikai gazdasági hírügynökség.

200 ezer lengyelt hazavár a Brexit miatt a kormány

A fejlesztési miniszterhelyettes szerint elsősorban ahhoz akarnak állami támogatást nyújtani, hogy a hazatérő lengyelek a Nagy-Britanniában megszerzett szakmai tapasztalatok alapján önálló cégeket hozzanak létre a hazájukban. Arra számítanak, hogy egyedül a pénzügyi szektorba 30 ezer jól képzett lengyel érkezik Nagy-Britanniából. Míg a brit szigetekről hazatérő lengyelek a foglalkoztatási skála felső részén jelenthetnek munkaerő-utánpótlást, addig a Keletről érkező bevándorlók a skála alsó végén hajthatnak hasznot. Ukrajna itt a rekorder több mint 1,3 millió munkavállalóval. De jönnek Fehéroroszországból, sőt Oroszországból is. Onnan nézve a lengyel munkabérek ugyancsak vonzóak. A munkaerőpiac pedig olyan feszült, hogy még Észak-Koreából is importál munkaerőt Lengyelország.

Az új családtámogatási rendszer kivonja a fiatal nőket a munkaerőpiacról

A konzervatív kormányt aggasztja, hogy kevés gyerek születik Lengyelországban. Ezért olyan családtámogatási rendszert léptetett életbe, mely érdekeltté teszi a fiatalokat a gyermekvállalásban. Minthogy bölcsőde és óvoda nincs elég, ezért a fiatal nők jelentős része tartósan kiesik a munkaerőpiacról. Ezért is fontos, hogy beigazolódjanak a kormány reményei, és 200 ezer jól képzett lengyel térjen vissza hazájába Nagy-Britanniából. Eddig a hazacsábítási kísérletek jórészt kudarcba fulladtak, mert a jövedelem különbség még mindig túlságosan nagy Lengyelország és Nagy-Britannia között. Csakhogy a brit kilépés az EU-ból sok mindent megváltoztathat. Egyelőre senki sem tudja, hogy Theresa May miniszterelnök milyen feltételeket tud kialkudni Brüsszelben. De még hogyha jelentősen romlana a lengyelek helyzete Nagy-Britanniában, akkor sem biztos, hogy minden negyedik lengyel hazatérne. Sokkal valószínűbb, hogy más nyugat-európai országban keresnek munkát, melyet Nyugaton még mindig sokkal jobban megfizetnek, mint Lengyelországban, amely valóságos Paradicsom az Ukrajnából, Fehéroroszországból és Oroszországból érkező munkavállalóknak, de nem a brit bérekhez szokott lengyeleknek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!