Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Aligha volt eddig példa a diplomácia történetében ilyen nagyszabású utazásra. Igaz, nem akárki, hanem őfelsége a szaúdi király kezdett meg egy 30 napos, hat ázsiai országot (Malajzia, Indonézia, Kína, Japán, Brunei, Maldív-szigetek) érintő turnét.
Az utazás technikai hátterét jellemző számok minden képzeletet felülmúlnak: Szalman király ezer fős kísérete, a 600 diplomata és gazdasági szakértő, a királyi család tagjai, illetve a 400 fős technikai személyzet hat Boeingen utazik. A felszereléseket, köztük két S 600-as, páncélozott Mercedest, valamint egy aranyozott liftet, amely a szokásos lépcsős repülőfeljárót helyettesíti, továbbá több mint tíz tonnányi halal élelmiszert egy óriási Herkules szállítja – írja a párizsi Le Figaro.
Az utazás gazdasági szempontból legfontosabb két célországa Kína és Japán. Kína már a sivatagi királyság legjelentősebb gazdasági partnere, megelőzve a korábban sokáig vezető Egyesült Államokat. A két ázsiai óriás a szaúdi olaj stabil vásárlója. De a királyság szeretne lazítani az egyoldalú olajfüggőségen, amelyet erősített az utóbbi időszak áresése, még akkor is, ha mostanában ennek hatásai némileg mérséklődnek.
Az uralkodó fia, Mohammad bin Szalman dolgozta ki azt a fejlesztési programot, amelynek eredményeként 40-ről 65 százalékra nőne a magánszektor aránya a szaúdi gazdaságban 2030-ra. És a privát befektetők új ágazatokat futtatnának fel, fellendítenék például a megújuló forrásokat felhasználó energiatermelést. Kína és Japán beszállna a szaúdi katonai programokba is. Mohammad bin Szalman, a király fia, nem csak gazdasági szakértő, hanem védelmi miniszter és egyben esélyes trónörökös is.
A nagy turné első állomása Malajzia volt. Szalman király természetesen nem üres kézzel érkezett, bejelentette, hogy a legnagyobb, állami tulajdonban lévő helyi olaj és gázszolgáltató cégbe, a Petronasba 7 milliárd dollárral száll be a szaúdi Aramco. Az olajban ugyancsak gazdag Indonézia 25 milliárd dolláros szaúdi tőkeinjekciót kap. A 240 milliós Indonézia a világ legnépesebb muzulmán országa. Malajzia, Brunei – amely monarchia lévén afféle testvérország – és a Maldív-szigetek is az iszlám világ része. Ráadásul mind a négy ország az iszlám szunnita ágához tartozik. A szaúdi királyi vizit tehát a vallási és a kulturális kapcsolatok erősítését is szolgálja.
Megállapodás várható arról, hogy az iszlám szent városa, Mekka a jövőben több zarándokot fogad majd ezekből az országokból, Indonéziában pedig három nagy iszlám oktatási és kulturális intézet létesül a szaúdi királyság anyagi és spirituális támogatásával.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A szél konténereket kapott fel, amelyek átszakították a védelmi kerítést.