szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Európa legrosszabbjai közé került Magyarország, amikor arról kérdezték az embereket, egészségesnek érzik-e magukat.

Nem sok ország van Európában, ahol kevesebben érzik magukat egészségesnek, mint nálunk. Az Eurostat ma kiadott adatai szerint a 25 és 64 év közötti magyarok 62 százaléka érzi csak úgy, hogy az egészségi állapota jó vagy nagyon jó. Ennél rosszabb adatot az EU-ban csak Lettországban, Portugáliában és Litvániában mértek.

Az ötös skálán – nagyon jó, jó, elfogadható, rossz, nagyon rossz – a két legrosszabb lehetőség valamelyikét a magyarok 11 százaléka választotta. Ennél többen csak Horvátországban mondták azt, hogy az egészségi állapotuk rossz vagy nagyon rossz.

Pedig nem kell gazdag országnak lenni ahhoz, hogy az egészségügy működését sokan jónak gondolják: az EU-ban a legtöbben Cipruson, Görögországban, valamint Írországban érzik magukat egészségesnek. Az uniós átlag 73,3 százalék, míg rossznak vagy nagyon rossznak 7 százalék látta a saját helyzetét.

Eurostat

Az adatokból az is kiderül, hogy óriási a különbség, ha a végzettség alapján kettébontjuk Európa lakosságát. Azok, akik diplomát szereztek, 85 százalékban egészségesnek érzik magukat, míg az alacsonyabb végzettségűek között alig 61 százalékos ez az arány.

Az nemrég derült ki, hogy a mentális és lelki betegségekben még ennél is rosszabbul állunk: egyetlen ország sincs az EU-ban, ahol magasabb volna a depressziósok aránya, mint itt. Ez pedig az ország gazdaságát is ronthatja. Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség hívta fel a figyelmet arra: nemzetgazdasági szinten eurómilliárdokban mérhető a kár, amelyet a mentális és lelki betegségek, valamint a stressz okoznak a vállalkozásoknak és a társadalomnak. A gyakori hiányzások, a kevésbé hatékony munka, de a lelki betegségekből fakadó fizikai problémák is súlyos kárt okozhatnak a cégeknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!