Trump Rijadban: Dőlnek a milliárdok, nem piszkálják az emberi jogok ügyét

Több tízmilliárd dollár értékű megállapodásokat írtak alá amerikai és szaúd-arábiai cégek szombaton Donald Trump amerikai elnök aznap kezdődött rijádi látogatása során. A rijádi vendéglátók nagy barátként üdvözölték Trumpot, aki elődjével, Barack Obamával ellentétben nem kezdte el bírálni Szaúd-Arábiát az emberi jogok sorozatos megsértése miatt.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Trump Rijadban: Dőlnek a milliárdok, nem piszkálják az emberi jogok ügyét

  A Saudi Aramco nemzeti olajvállalat közölte, hogy 50 milliárd dollár értékű megállapodásokat írt alá amerikai cégekkel. Hálid al-Falih energiaügyi miniszter elmondta, hogy az összes vállalat által aláírt szerződések értéke eléri a 200 milliárd dollárt. Sok közülük olyan árucikkek szaúd-arábiai gyártását irányozza elő, amelyeket eddig importálnia kellett a sivatagi királyságnak.


  A szerződések egy részét már korábban bejelentették, több közülük pedig úgynevezett egyetértési megállapodás, amelyeket további tárgyalásokon fognak konkretizálni. "Azt szeretnénk, ha a külföldi vállalatok Szaúd-Arábiát a más piacok felé történő nyitás platformjának tekintenék" - jelentette ki Hálid al-Falih egy, a helyi befektetési lehetőségeknek szentelt konferencián, amelyen vezető szaúdi gazdaságpolitikusok mellett amerikai szakemberek tucatjai vettek részt. Szaúdi illetékesek elmondták, hogy egy éven belül új, korszerű befektetési szabályozást készülnek elfogadni a külföldi cégek számára.


  Márciusban Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi király ázsiai körutat tett, melynek folyamán az általa vezetett küldöttség hasonló kereskedelmi szerződéseket írt alá több tízmilliárd dollár értékben, köztük 65 milliárd dolláros megállapodásokat Kínával.  A szombaton aláírt szerződések között csak a General Electric (GE) technológia és szolgáltatás profilú vállalat 15 milliárd dollár értékű szerződéseket írt alá. Ezek az energia- és egészségügyi ágazattól az olaj- és gáziparig, illetve a bányászatig terjednek.


  A Jacobs Engineering vegyesvállalatot hoz létre az Aramcóval üzleti projektek menedzselésére a királyságban, a McDermott International pedig hajógyártási kapacitásainak egy részét Dubajból Szaúd-Arábiába viszi át, ahol ugyancsak az Aramcóval egy új hajógyártó komplexumot építenek ki.  Rijád, amely a világ egyik legnagyobb fegyvervásárlója, azon fáradozik, hogy saját hadiipart építsen ki fegyverimport helyett, így a szerződések egy része erre az ágazatra vonatkozott. A Lockheed Martin amerikai hadiipari nagyvállalat bejelentette, hogy támogatni fogja mintegy 150 S-70 Black Hawk típusú helikopter összeszerelésének Szaúd-Arábiában történő befejezését.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek