szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Unió helyzetéről szóló beszédet tartja szerda reggel az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén Jean-Claude Juncker. A hagyományos évadnyitó beszédet idén nagy várakozás előzi meg.

Most érkezett

Juncker: A magyaroknak is ugyanannyi hús jusson!

A mobilitás erősítésére új szerveket javasol:

például a munkaerőpiac szabályozásának közös felügyeletére, amely biztosíthatja a fair rendszert. A közös bankfelügyeletre hajazó eszközhöz hasonló sem volt eddig, a munkaerőpiac szabályozása ugyanis úgy tagállami hatáskör, hogy közben a polgárok szabadon mozoghatnak az országok között.

Ugyanígy a kettős élelmiszer-minőség megállítására is új eszközöket ajánl:

A magyaroknak ugyanannyi hús legyen a konzervben, mint mindenki másnak!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

A homályos jövő

Juncker megint nyelvet vált – ezúttal a franciáról a németre –, hogy az Európai Unió jövőjével kapcsolatos terveiről beszéljen. Márciusban az Európai Bizottság elnöke öt forgatókönyvet vázolt fel, ezeknek egy része fikció volt.

A viták után pedig most következik a hatodik szcenárió – Junckeré. Az Európához fűződő érzelmeinek ismertetése nem az akkori tervekre, inkább Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének évfordulós szerelmi vallomására hajaz. Egy fontos kijelentéssel:

Európát nem felülről irányítják.

Szolidaritás

Európa a szolidaritás földje marad. Sajnos nem minden tagország mutat egyenlő módon szolidaritást a bevándorlókkal kapcsolatban – vártuk már ezt a mondatot.

De a kritikák után inkább a jó példákat emeli ki Juncker, például azokét a fiatalokét, akik a jobb integráció segítésére nyelvórákat tartanak a menekültek számára.

Új javaslatok jöhetnek a bevándorlók visszafordításával kapcsolatban – ez újdonság.

A szolidaritás nem csak Európán belüli történet, Afrikával is szolidárisnak kell lennünk – folytatja. Néhány évvel ezelőtt például azért erősödött fel a kivándorlás a kontinensről, mert elfogyott az ENSZ-től kapott élelmiszersegély, ez nem ismétlődhet meg.

A legális migrációs utak további szabályozására is szükség van.

És a migráció

Juncker a határok és a menekülők védelméről beszél. Pontosabban arról, hogy – elsősorban a törökökkel tavaly márciusban kötött megállapodásnak köszönhetően – a nyugat-balkáni útvonalon jelentősen csökkent a migránsok létszáma.

Olaszország már egy másik eset, bár az olasz miniszterelnökkel "nagyon jó volt az együttműködés" az elmúlt hónapokban – mondja.

A másik problémaként a Líbiában rekedt migránsok helyzetét emeli ki mint megoldandó problémát.

Tudjuk a dolgunkat

Fontos jogszabályok elfogadása is megtörtént az elmúlt évben, és ahol mégsem sikerült – például a menekültügyi rendszer vagy a kiküldött munkavállalásával kapcsolatban, az leginkább amiatt van, hogy a tagországok nem tudtak kompromisszumra jutni. Juncker üzenete többek között a magyar kormánynak is szól.

Nem ez azonban az egyetlen feladat a tagországok előtt. Első javaslatként a beruházásvédelmi rendszer kialakításáról beszél Juncker, aztán egy új ipari stratégiát is ígér. És persze a klímavédelem erősítését – Donald Trump amerikai elnök neve még nem hangzott el, az viszont igen, hogy az Egyesült Államok helyett Európa az élére áll ennek. Ahogy az adatvédelemnek is – a cybertámadások idején ez hatalmas feladatnak tűnik, Juncker, itt is egyelőre a veszélyekről beszél, nem a megoldásokról.

Aztán jön a megoldás is: egy ügynökség felállítása.

A jó hírekkel kezdi

Juncker a jó hírekkel kezdi beszédét. Leginkább azzal, hogy jobb a helyzet, mint egy évvel ezelőtt, amikor – a Brexit népszavazás után – az EU épp a szétesés szélén volt.

Ennél is fontosabb azonban – elemi ki, hogy a gazdaság azóta jobb helyzetben van. És hogy nem spontán beszél, azt mutatja, hogy beszéde mellett az élő közvetítésben már infografikák is mutatják az előrehaladást.

Azoknak, akik élőben szeretnék követni, ezen a linken tehetik meg:

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!