szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még bizonytalan, mikor számolják fel a Hős utcai gettót Kőbányán, és mi lesz az ott élők sorsa. A Hős utcaiak életét segítő Kontúr Egyesület elnöke szerint félő, hogy a lakók egy része utcára kerül.

Várhatóan januárban állapodik meg a kormánnyal a kőbányai önkormányzat a 2,1 milliárd forintos támogatás feltételeiről, amelyet a Hős utcai gettó felszámolására ítélt meg a kormány – ezt mondta a Magyar Nemzetnek Kovács Róbert, Kőbánya fideszes polgármestere.

Ennek megfelelően egyelőre nem tudni, pontosan hogyan rendezik majd a Hős utca 15. alatti A és B jelű épületekben élő több száz lakó helyzetét, de az szinte biztos, hogy a két leromlott állagú házat kiürítik és lebontják.

A két házban elburjánzott a bűnözés, drogproblémák is vannak, emellett több mint kétszázmillió forintnyi közösköltség- és közüzemi tartozást halmoztak fel az ott élők.

Az épületben található körülbelül háromszáz lakásnak már csak a fele van önkormányzati tulajdonban, a többi magánkézbe került a rendszerváltás utáni privatizáció során. Az elmúlt években azonban az önkormányzat már készült az épületek szanálására, ezért a kerület tulajdonában lévő lakásokat folyamatosan kiürítették. Mára csak húsz-harminc önkormányzati lakásban élnek emberek, az ő elhelyezésükről kötelező gondoskodnia az önkormányzatnak – magyarázta a polgármester, aki egyben jelezte: cserelakás-ajánlatot csak az együttműködő lakók kapnak majd, vagyis azok, akik rendesen fizetik a lakbért, illetve a közműszámlákat.

A magánkézben lévő százötven lakással kapcsolatban Kovács Róbert azt mondta, hogy a tulajdonosokkal egyenként ülnek majd le tárgyalni, és mindenki egyedi ajánlatot kap előzetes értékbecslés után, valamint attól függően, hogy mekkora tartozás kapcsolódik a lakáshoz.

Kovács Róbert azt sem zárta ki, hogy a terület vagy egy része végül állami kézbe kerül majd. Erről azonban szerinte még korai lenne nyilatkozni, mint ahogyan arról is, hogy egy ilyen verzió megvalósulása esetén a szomszédos Terrorelhárítási Központhoz kerülne-e a telek. Azokat a pletykákat sem kívánta kommentálni, amely szerint a gettó rendezési terveiről személyesen Orbán Viktorral egyeztetett volna, mindössze annyit erősített meg, hogy a kormány segítségét kérte.

A lapunknak nyilatkozó ellenzéki képviselők, illetve helyi önkéntesek szerint hiába ad támogatást a kormány, a helyieknek nincs sok okuk az örömre. A tulajdonosok az eddigi gyakorlat szerint ugyanis rendre egy-kétmillió forintos vételi ajánlatokat kaptak, márpedig ennyi pénzből nem lehet új lakást vásárolni – hívta fel a figyelmet a Hős utcaiak életét segítő Kontúr Egyesület elnöke.

Urbanovszky Zsuzsanna arról is beszélt: a lakók sokszor ugyanolyan szegregált helyre kapnak cserelakás-ajánlatot, mint a Hős utca, azaz nem történik más, mint eldugják a problémát egy kevésbé látható helyre. Azok, akiknek tartozásuk van, még ilyen ajánlatot sem kapnak, így ezek a családok várhatóan az utcára fognak kerülni – vélte.

A polgármester a cserelakás-ajánlatokkal kapcsolatban elismerte, hogy a kerület lakásállományának egy része a Kontúr Egyesület elnöke által említett utcákban található, de szerinte ezek még mindig jobb állapotban vannak, mint a Hős utcaiak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!