szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felvázolta az Európai Bizottság, hogyan képzeli az uniós áfarendszert. Kötelező csökkentésről sajnos nem esett szó.

Az áfacsalás évente 50 milliárd eurós kárt okoz a tagországoknak

Az idén 25 éves uniós áfarendszer rugalmasabbá tételére tett javaslatot az Európai Bizottság. A rendszert rengeteg kritika éri, hiszen nem csak túlságosan bonyolult, de melegágya a csalásnak is, amely évente 50 milliárd eurós kárt okoz a tagországoknak.

A reformjavaslat két részre oszlik: az egyik rész a tagországok nagyobb mozgásterét biztosítaná, a másik pedig a kkv-k adminisztrációs terheit csökkenti.

Az elsőnek a magyar kormány is örülhet, amely például az internet áfájának csökkentésével nyíltan szembement az unióval, hiszen ez a szolgáltatás nem tartozik abba a körbe, amelynél a kedvezményes kulcs alkalmazása lehetséges. Az, hogy a bizottság emiatt nem indított eljárást, leginkább annak tudható be, hogy már akkor a rendszer rugalmasabbá tételére készültek.

Ezt így képzeli Brüsszel:

  • Az általános áfakulcs legalább 15 százalék,
  • az áfamérték súlyozott átlaga legalább 12 százalék,
  • két kedvezményes adómérték lehetséges 5 százalék és az általános mérték (nálunk 27 százalék) között a mostani egy kedvezményes kulcs helyett
  • egy kedvezményes mérték lehetséges 0% és a többi kedvezményes mérték között
  • és elképzelhető egy áfamentes (0 százalékos) kör.

A tagállamok szabadon dönthetnek arról, hogy mire alkalmazzák a kedvezményes kulcsokat. A mostani bonyolult jegyzék helyett csak azt szabja meg az EU, hogy mire kell az általános kulcsot alkalmazni. Ilyen például a fegyver, a szeszes italok, a szerencsejátékok és a dohányáruk.

A második javaslatcsomag lényege, hogy a kisvállalkozások 2 millió eurós (616 millió forintos) árbevétel alatt egyszerűbben tehetnek eleget adókötelezettségüknek.

  • A tagállamok mentesíthetik az áfamentességre jogosult kisvállalkozásokat a nyilvántartással, a számlázással, a könyveléssel, illetve a bevallással kapcsolatos kötelezettségek alól;
  • A több tagállamban üzleti tevékenységet folytató legkisebb vállalkozások más tagállamokban is áfamentességben részesülhetnek majd, amennyiben teljes EU-n belüli árbevételük százezer eurónál (61,6 millió forintnál) kisebb.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!